додому Новини Які зміни передбачає проєкт закону про мобілізацію?

Які зміни передбачає проєкт закону про мобілізацію?

499

Уряд вніс до Ради новий законопроєкт про мобілізацію та військовий облік.

До Верховної Ради України внесли законопроєкт №10378 про удосконалення мобілізації та військового обліку.

Законопроєктом пропонується внести низку змін до законів про мобілізацію та військову службу. У ньому, зокрема передбачено низку заходів, які можуть бути застосовані до військовозобов’язаних за відмову з’явитися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК).

“Повістка про виклик до ТЦК та СП може бути надіслана громадянину через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста або на електронну пошту”, – йдеться у тексті законопроєкту.

У законопроєкті зазначається, що до громадян, які “порушили законодавство”, можуть бути застосовані так звані “тимчасові заходи”.

Ухилянтів будуть вносити до Єдиного реєстру боржників. Також до них застосують низку обмежень, зокрема:

  • заборона на виїзд за кордон;
  • заборона на проведення операцій з рухомим і нерухомим майном;
  • обмеження у праві керувати транспортним засобом та отримання водійського посвідчення;
  • обмеження прав розпоряджатися коштами та іншими цінностями;
  • відмова у підписанні кредитних договорів;
  • зупинка отримання пільг і послуг від держави.          Також, відповідно до законопроєкту, людям, які перебувають за кордоном та ухиляються від мобілізації, припинять надання консульских послуг у закордонних дипломатичних установах України, якщо вони не будуть мати з собою військово-облікових документів.У пояснювальній записці законопроєкту вказується, що право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації мають особи з інвалідністю І чи ІІ групи, або особи, які тимчасово не придатні. А також:
    • особи, дружина (чоловік) яких з числа осіб з інвалідністю I або II групи та/або одного зі своїх батьків або батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I або II групи за умови, що такі особи з інвалідністю обрали військовозобов’язаного для здійснення за ними догляду;
    • жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю не більше домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
    • вагітні жінки.

    Також право на відстрочку отримують чинні народні депутати України та депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

    Крім того, законопроєкт пропонує звільнити від призову на військову службу наступні категорії громадян:

    • здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти та здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий за однією спеціальністю (професією), а також докторанти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти;
    • наукові та науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової вищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, та педагогічні працівники вищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів фахової вищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти за умови, що вони працюють відповідно в закладах вищої або фахової вищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах фахової (професійно-технічної) або загальної середньої освіти за основним місцем роботи на повну ставку.

    Зазначається, що не підлягають призову чоловіки і жінки, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час антитерористичної операції.

    Законопроєкт встановлює, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації протягом двох років з дня звільнення з військової служби військовозобов’язані, які проходили військову службу під час дії правового режиму воєнного стану та були звільнені зі служби в запас. Також не підлягають призову військовозобов’язані, які проходили військову службу і були звільнені в запас у зв’язку зі звільненням з полону. Ці категорії осіб можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою.

    Скасовується статус обмежено придатних осіб, будуть або придатні, або непридатні. Обмежено придатні особи повинні за 6 місяців пройти медичну комісію. Під призов підлягатимуть також особи з ІІІ групою інвалідності.