На війні в Україні багато її героїв отримують поранення різного ступеня важкості. Їм надають першу медичну допомогу та забезпечують лікування і протезування у військових госпіталях та спеціалізованих медичних закладах. В Україні реабілітаційна допомога є безоплатною та покривається Програмою медичних гарантій. Загалом є два пакети з реабілітаційної допомоги дорослим та дітям – у стаціонарі та в амбулаторних умовах. У 2023 році за обома пакетами допомогу на Тернопільщині безоплатно отримали майже 13 тис. пацієнтів. Для повного відновлення можливості працювати й жити в суспільстві – важлива не лише фізична, а й психологічна реабілітація. Про повноцінне повернення з війни у мирне життя – у черговій програмі проєкту “Вижити ментально” на TV-4.
Під час боїв у Бахмуті в складі групи швидкого реагування під час евакуації пораненого побратима ІванТарн і сам отримав поранення — травматичну ампутацію стопи.
“Успішно добралися, положили хлопця на ноші, успішно вийшли з-під снайпера, і, несучи його, я наступив на міну. Почув вибух, відчув, що щось там не то….передав про поранення”, – пригадує Іван Тарн.
Зібраність і чіткий алгоритм дій у тому бою їм зберегли життя, але моральна травма, зізнається, досі дає про себе знати.
Ті, бійці, які повертаються додому з пораненнями, насамперед мають відновитися фізично, а також загоїти невидимі рани – прийняти інший вигляд свого тіла, позбутися страхів перед новими реаліями життя. Аби допомогти їм у цьому 2 роки тому у Тернополі в межах реалізації Всеукраїнської програми ментального здоровʼя “Ти як?” за ініціативи Олени Зеленської на базі Тернопільскої клінічної психоневрологічної лікарні відкрили Центр ментального здоров’я, хоча його фахівці працюють з військовослужбовцями ще з 2014-го. Людям, які побували у пеклі війни, кажуть, важливе, насамперед, відчуття безпеки і довіри.
“Треба створити безпечне середовище, перш за все – психологічне, щоб не налякати людину, бо люди досі бояться. Їм навіть страшно від думки, що доведеться звернутись до спеціаліста такого профілю”, – розповів Олег Герман, керівник Центру ментального здоров’я.
Очільник центру ментального здоров’я переконаний, що в умовах війни консультації психолога потребує кожен. Ознаки, які мають насторожити рідних і дати розуміння, що після повернення їхній герой потребує психологічної реабілітації, це панічні атаки, нічні кошмари, повторні спогади, так званий посттравматичний стресовий розлад, відстороненість, відсутність бажання взаємодіяти з людьми, небажання повертатися до професійної діяльності чи освоювати щось нове, нерегулярний сон, втрата апетиту або переїдання, появи агресії, спалахи гніву, дратівливість.
Військовослужбовцям за допомогою варто звернутись до сімейного лікаря, за необхідності він спрямує у центр ментального здоров’я. Тут вони взаємодіятимуть із психологами, їм можуть призначити медикаментозне лікування або спрямують пацієнта у стаціонар. Комусь достатньо індивідуальних чи групових занять з психологом, а хтось потребує серйозного і довготривалого лікування.
“Спочатку ми лікуємо кризові стани, а тоді, коли людина вже готова до психотерапії, її нічого не турбує, соматично вона не обтяжена, тоді рекомендується звертатися. Комусь підходить ароматерапія, комусь – музикотерапія. Хтось любить малювати, а хтось – слухати музику”, – пояснила Тетяна Шевчук, завідувачка відділення психіатрії.
“Вони приходять з недовірою. Вони придивляються. Перші декілька днів не вірять, що їм може хтось повірити і увійти в їх стан. А вже через деякий час вони бачать наше відношення, і тоді вже серед своїх знайомих, побратимів можуть розказати, що це не так страшно звернутися до психіатра”, – розповідає Людмила Сновида, медична директорка з питань психіатрії.
“Спочатку вони самі мають відчути себе повноцінними. Коли людина симпатизує, то на жодні дефекти люди не зважають, треба відкритися собі, відкритися людям і люди потягнуться”, – додала Тетяна Шевчук.
У французьких колег фахівці з Тернополя перейняли практичний медитативний метод подолання різних видів стресу, який допомагає легше переносити хронічний біль і значно полегшує психосоматичні розлади.
Також залучити внутрішні ресурси організму для активного та продуктивного життя допомагає ароматерапія.
“Основна проблема – вони не сплять. Вони як пояснюють мені? Коли йде тиша – значить має бути обстріл. Тут створені умови – немає тиші, тому що тут аромат і музичний супровід, він відволікає. Вони – в безпеці. І тому, що наша пам’ять з’єднана з якимось ароматом, йде концентрація уваги. В когось це – домашня випічка, у когось це – квіти. Вони засинають і кажуть: я був в лісі, а я – на морі, а я згадав дитинство і кожна емоція – позитивна, бо вона нас повертає в те безтурботне життя, коли ми були щасливі, без війни, бо війна закінчиться, а вони мають з неї повернутися. Ми працюємо у тому напрямку”, – поділилася з нами Олена Бачкала, медична сестра, яка проводить процедури ароматерапії.