додому суспільство Поблизу Тернополя відновив свою роботу ветсанзавод

Поблизу Тернополя відновив свою роботу ветсанзавод

733

Поблизу Тернополя відновив свою роботу ветсанзавод – єдине підприємство з переробки та утилізації рештків тварин в нашій області. Через борги за газ державне підприємство змушене було зупинитися. Півроку рештки тварин на заводі не переробляли, тож на території підприємства їх накопичилось майже 4 тисячі тонн. У ситуацію, що склалася, втрутися прокуратура області.

Ветсанзавод, який працює ще з 1977 року, – єдине підприємство з переробки та утилізації рештків тварин у Тернопільській області. Те, що для інших підприємств – відходи, для ветсанзаводу – сировина. Завод своїм маніпулятором з сільськогосподарських підприємств привозить рештки тварин на переробку. Тут їх переробляють на м'ясо-кісткове борошно, кісткове борошно, чи як його ще називають "палена кістка", і органічне добриво. У подальшому з них виготовляють корми для тварин, риб та використовують для підживлення ґрунту. З початку 2013-го підприємство з державного бюджету не отримало ні копійки, розповідає головний інженер. Доки могли – трималися на власних доходах за прийом решток тварин. За енергоносії платити ж було нічим, тож одного дня завод зупинився.

Богдан Шпетко, головний інженер Тернопільської філії ДП "Укрветсанзавод": "Якщо до грудня фінансування було місяць в місяць, ми працювали, а з грудня фінансування фактично призупинено. Ми на погашення заборгованості за енергоносії ми з грудня місяця по даний момент не отримали ні копієчки".

Тернопільська філія "Укрветсанзаводу" стала заручником ситуації. На території підприємства туш тварин ставало більше і більше. Наприкінці квітня непереробленими залишалося 3700 тон відходів тварин.

Богдан Шпетко, головний інженер Тернопільської філії ДП "Укрветсанзавод": "Ми, наприклад, по обплаті за електроенергію справляємося за рахунок своїх власних коштів, бо це незначні суми в межах 10-15 тисяч в місяць, то від газопостачання ми були відключені з 15 грудня. Це визвало те, що сировина почала накопичуватися на території".

Влада області створила спеціальну комісію. За результатами роботи комісії газопостачання відновили, однак питання фінансування залишається відкритим. Адже завод – це філіядержавного підприємства "Укрветсанзавод". Сьогодні, їдучи центральною дорогою, важко здогадатися, що неподалік розташований завод, який переробляє рештки тварин. Неприємний запах не відчутний ні на трасі, ні навіть неподалік самого підприємства. Тепер робота йде повним ходом. Завод вже переробив більше 80 тон відходів. Щоб зменшити запах від рештків тварин на території підприємства їх, так би мовити, "консервують", посипаючи вапном.

Час, коли на підприємстві зможуть переробити усі накопичені відходи сказати не можуть, техніка стара, тож її щораз доводиться ремонтувати. Виробництво на заводі головний інженер називає збитковим. Потрібна модернізація. Це не тільки підвищить продуктивність підприємства, а й дозволить значно зекономити на електроенергії та газі. Обладнання, яке потрібно замінювати кожних сім років, не змінювали з 1992 року. І навіть у таких умовах за одну зміну на заводі можуть переробляти 15-20 тонн відходів, тоді як  в середньому з початку року за день на підприємство поступає 7-8 тонн. Тож завод "з коліс" відразу може переробити привезену сировину.

В той же час прокурорською перевіркою встановлено, що у 2008 році підприємство отримало 4,5 млн.грн. на проведення модернізації. Проте, обладнання так і не оновили, а кошти були витрачені на закупівлю застарілих та некомплектних котлів, які не встановлені досі і знаходяться на території заводу. За цим фактом прокуратура розпочала кримінальне провадження.Прокуратура області від початку року питання тримала на контролі. Головне завдання було – не допустити забруднення повітря та ґрунту. За дорученням прокуратури перевірки проводила і санепідстанція. Найгіршого вдалося уникнути.

За результатами досліджень забруднення повітря на території заводу, у межах санітарної зони та за нею не виявили, лише на території підприємства – незначне забруднення ґрунту термофільними бактеріями, які не становлять небезпеки для довкілля і здоров'я. Зараз завод працює у дві зміни. Складено графік переробки відходів. Прокуратура області із залученням фінінспекції на даний час проводить перевірку на підприємстві.

Геннадій Мовчан, прокурор Тернопільської області: "Вже у ході перевірки встановлено фінінспекцією, що на рахунки даного підприємства за 2012-2013 роки надійшло майже 3 мільйона гривень як із бюджету, так і власних коштів, які були зароблені даним підприємством. В подальшому в ході перевірки фінінспекцією буде встановлено, куди ці кошти були використані даним підприємством. Крім того в ході перевірки прокуратурою області було встановлено факт несплати заробітної плати працівникам даного підприємства у сумі 200 тисяч гривень. По даному факту заведено кримінальне впровадження".