Сьогодні минає 170 років з Дня народження Івана Пулюя. Про українського генія, всесвітньо відомого науковця, перекладача Біблії, філософа, публіциста Івана Пулюя можна дізнатися на його малій Батьківщині в селищі Гримайлів. Там діє музей Івана Пулюя. А ще в Гримайлові можна помолитися на могилі його батьків. Вчені й досі дискутують над заповітом Івана Пулюя. Одні стверджують, що науковець хотів, аби його поховали саме в Гримайлові, біля батьків, інші це заперечують, посилаючись на помилки у перекладі.
Філософ, публіцист, перекладач, фізик, громадський, політичний діяч Іван Пулюй народився в Гримайлові. Вчений першим дослідив неонове світло, налагодив промислове виробництво люмінесцентних ламп власної конструкції, став першим деканом першого в Європі електротехнічного факультету, збудував першу в Австро-Угорській імперії електростанцію, керував запровадженням трамвайного сполучення у Празі, удосконалив телефон. Вчений стояв біля витоків одного із найвидатніших винаходів людства – відкриття “Х-променів”, які пізніше були названі рентгенівськими. Свою першу трубку Пулюй сконструював на 14 років раніше за Рентгена. Проте, в 1901 році за винайдення Х-променів Нобелівську премію присудили саме Рентгену.
– Коли було опубліковано в газеті, він сидів вдома, читав, і побачив, що опублікували в газеті, він почав кричати “мої рурки, мої рурки”. Він тоді поїхав в лабораторію і побачив свої знімки, фотографії, які він зробив. Але він не мав претензій до нікого, от так і вийшло одному – Рентгену – слава і визнання, а іншому Івану Пулюю – забуття, – розказує вчитель історії та правознавства Гримайлівської школи Дмитро Прокопишин.
Іван Пулюй знав 14 мов і займався перекладом.
– Ось та Біблія, яку ми читаємо, то, власне, якраз це Іван Пулюй, Нечуй-Левицький, Пантелеймон Куліш. Вони почали перекладати цю Біблію. Куліш і Левицький звернулися до Пулюя, бо він був теолого, знав дуже добре релігію, він їм допомагав, – каже Дмитро Прокопишин.
Активно Іван Пулюй займався полічною і громадською діяльністю. Під час Першої світової війни він разом з Іваном Горбачевським створили Товариство допомоги українським військовим студентам.
– В 1916 році австрійський імператор запропонував йому посаду міністра освіти Австро-Угорської імперії, але Іван Пулюй відмовився через стан здоров’я, він вже не міг виконувати таку відповідальну роботу.
В Гримайлові, де народився Іван Пулюй, діє музей. Тут представлені світлини, листи, копії знімків вченого. В селищі є постамент Івану Пулюю. В Гримайлові пишаються своїм всесвітньо відомим земляком і шкодують, що перша в світі Нобелівська премія в галузі фізики так і не дісталася українцю родом з Гримайлова.
– Він перший придумав ті промені, але не зареєстрував, бо не мав грошей. А той німець Ренген зареєстрував. То треба казати пропулювати, а не проренгенувати.
В Гримайлові поховані батьки Івана Пулуюя – Павло Пулюй, який був бургомістром та Ксеня. Як кажуть місцеві мешканці постамент на могилі батьків поставив сам Іван Пулюй, замовляв і робив його у Празі. На пам’ятнику є відповідний напис. Попри те, що жив Іван Пулюй в основному за межами України, своїми добрими справами він залишався серед українського народу, співпереживав за його долю, підносив його велич.