додому культура Нові томи видавництва “Літопис УПА” презентували сьогодні у Тернополі

Нові томи видавництва “Літопис УПА” презентували сьогодні у Тернополі

676

Нові томи видавництва "Літопис УПА" презентували сьогодні у Тернополі. Видання стосуються національно-визвольної боротьби 1940–1950 рр. на теренах сучасної Тернопільщини. Презентували громадськості окремий збірник документів та матеріалів присвячений діяльності Української повстанської армії у тернопільській воєнній окрузі "Лисоня".

Іван Джоджик у лавах Української Повстанської Армії з 18 років. До цього був членом організації Українських націоналістів.  Іван Григорович переконаний,  залишити пам'ять майбутнім поколінням про справжніх героїв України – обов'язок кожного воїна УПА. Саме тому Іван Джоджик завжди погоджується на інтерв'ю, дає відомості про своє перебування в УПА багатьом авторам історичних видань. Чимало книг, де є свідчення пана Івана, видали за кордоном. До прикладу "Тернополяни в боротьбі за волю України", яку презентували в Сполучених Штатах Америки.

Іван Джоджик, ветеран УПА: "В тій книжці було описано, як і можливо було описати, бо ж відомості мали давати живі люди. Там помічений я , мій брат, моя родина вся була задіяна в підпіллі і ми своє пережите передали в редакцію тієї книжки".

Сьогодні у Тернополі презентували новий 20 том "Літопис УПА" про військову округу "Лисоня", де серед іншого преставлені документи з Київських та Тернопільського державного архівів, а також архівів Служби безпеки України.

Сергій Волянюк, історик: "Збірник включає в себе кілька розділів, які подають повністю картину діяльності Української повстанської армії на території нашої області, перший розділ стосується того основного осередку, який керував всією національно-визвольною боротьбою і відділами УПА в Тернопільщині, це якраз військовий штаб Української повстанської армії".

Не з переказів і не з документів, а з власного досвіду розповідає про військову округу "Лисоня" Іван Джоджик.

Іван Джоджик, ветеран УПА: "Воєнна округа "Лисоня" вона нараховувала – вісімнадцять сотень, в кожній сотні було до 220 чоловік складу. Воєнна сотня кожного округу назначала свій терен дій, нам приділили Козівський район, керував ним сотенний Овоч. Він був сам родом з Конюхів, ще він співпрацював і був в легіоні Чупринки, Шухевича".

Видавництво "Літопис УПА" видало понад 100 томів книг про діяльність УПА в чотирьох серіях. До 70-ї річниці від дня заснування УПА презентували нові томи. Наразі, кажуть у видавництві, в Україні бракує науковців, які б цікавилися та вивчали національно-визвольний рух.

Микола Посівнич, кандидат історичних наук: "Головне, що бракує, то бракує авторів, науковців, які б досліджували цей визвольний рух. Бо за неповними даними через визвольний рух в 20-50 роках ХХ століття пройшло понад пів мільйона людей. Щоб охопити і вивчити ту масу документів потрібно не одного і не двох науковців, які вивчають цей визвольний рух, а добрих 5-6 сотень".

Євген Філь, громадський діяч: "Якщо на початках незалежності ми пам'ятаємо наших прекрасних науковців Галину Стародубець, Олега Полянського, то сьогодні Тернопільщина може гордитися такими людьми як Сергій Волянюк, як Святослав Липовецький, як Володя Бірчак – директор музею політв'язнів. Тобто, сьогодні наша молодь нас навчає, яку роль відіграв національно-визвольний рух для встановлення української держави".