додому Головні “Не вказуйте контакти безвісти зниклого військового”: як шахраї користуються інформацією та шкодять...

“Не вказуйте контакти безвісти зниклого військового”: як шахраї користуються інформацією та шкодять родичам бійців

496
Шахрайські схеми під час війни. Минуло майже два роки, як в Україні почалося повномасштабне вторгнення росії. І поки одні віддають останнє, аби допомогти наблизити перемогу нашим Збройним Силам, інші – шукають шляхи, як нажитися на чужому горі. Так, шахраї створюють фейкові благодійні збори, вимагають гроші у родичів військових, які зникли безвісти або ж навіть привласнюють гроші самих бійців. Які нові пастки вигадують злочинці та як від них вберегтися – розкаже наша Юлія Пацкаль.
Шахрайство – явище не нове. Однак, схеми обману зловмисники щоразу вигадують все цікавіші: від фейкових оголошень на сайтах продажу до зламу сторінок у соцмережах та викрадення особистих даних. Усе для того, аби нажитися на довірливих громадянах та отримати легкий прибуток. Під час повномасштабної війни, у шахраїв з’явилися нові способи обману українців. Полісмени нашого краю розповіли про найпопулярніші схеми зловмисників, які наживаються на людському горі.

Роман Свірський, старший інспектор відділу протидії кіберзлочинам у Тернопільській області, коментує: “Якщо ви комусь донатите кошти на армію, дивіться уважно, кому ви це відправляєте. В нас були на території області люди, які сиділи в фейсбуці шукали фотографії людей, які в лікарні, реальних воїнів. Брали фотографію воїна, брали текст іншого оголошення, підставляли під ті реквізити свою банківську картку”.

Чимало шахрайств відбуваються тоді, коли родичі військовослужбовців намагаються знайти зниклих безвісти бійців. Аби віднайти рідну людину, сім’ї та друзі розміщують оголошення в різноманітних групах у соцмережах. У них часто вказують особисті дані, номер телефону, особливі ознаки безвісти зниклого. Цією інформацією користуються зловмисники.

“Були випадки, коли мати шукає свого сина, до жінки починають телефонувати люди. І говорити, що ми з чвк “Вагнер”. Ми маємо вашого сина, його звати так то і так, його телефон. Жінка в паніці перераховує кошти. Потім виявляється знову ж таки, що це дзвонили з ДНР шахраї, які сина її не бачили, а просто скористалися тим, що вона розмістила таке оголошення”.

Також шахраї можуть використати вказаний номер безвісти зниклого бійця в подібних оголошеннях для доступу до банківських карток військового.

У поліції кажуть, суми таких крадіжок досягали кількох мільйонів гривень. Інший приклад з напрацьованих схем зловмисників – виплати від держави. У месенджерах невідомі надсилають повідомлення з пропозицією отримати фінансову допомогу від різноманітних організацій. Проте, коли людина переходить за вказаним посиланням та вводить реквізити банківської карти, гроші так і не надходять, а навпаки зникають. Поліціянти кажуть, у нашому краї жертвами таких злочинів зазвичай стають пенсіонери та внутрішньо переміщені особи, які потребують допомоги.

Аби не потрапити на гачок шахраїв – отримуйте інформацію щодо виплат з офіційних джерел. Не переходьте за сумнівними посиланнями, не вводьте реквізити платіжних карток на підозрілих та незнайомих сайтах. А якщо ж вам відомо про випадки шахрайства – телефонуєте на гарячу лінію Нацполіції України – 102.