додому культура Не розписувати порожнє яйце та найдавнішої техніки писанкарства навчали тернопільських школярів

Не розписувати порожнє яйце та найдавнішої техніки писанкарства навчали тернопільських школярів

781

vlcsnap-2015-04-03-15h54m13s85Кожна крапка чи риска – щось означає. Наші предки розписували великодні яйця не просто візерунком, а особливою символікою. Її, а також різних технік розпису, навчали у Тернопільському обласному художньому музеї місцевих школярів. 

У художньому музеї Тернополя – кілька секцій. Тут школярів вчать розписувати великодні яйця.

– На пустому яйці писати не можна порожньому. Бо це тільки собі нашкодиш. Дарувати порожнє теж не можна нікому, бо це тільки йому на шкоду, – пояснює писанкар (Бучацький р-н) Зеновій Пеньонжик. – Ось такий напишу, бо то не малюється,а пишеться, символ. Бачте, ось так зображували тих, хто знає, де його дім.

Знає, де його дім, і завжди до нього повертається, лелека. Майстер пояснює, що символи на писанці повинні бути симетричні, як і все живе. Коли малюнок вже нанесений на яйце, дбали, аби воно довго зберігалось, і запікали у печі.

– Написали варене яйце, воно покрите воском. Дехто брав взагалі ще воском покривав. Коли вся випічка вже була готова з печі, тоді ставили полумисок, макітру глиняну, ставили яйця, запихали в піч. І вони так, і віск стікав заодно, і вони запікалися так як би під скарлупкою.

А тут вивчають шпилькову техніку. Ярослав Осадца запевняє, найдавнішу. Її використовували ще тоді, коли не було металу. Яйце розмальовували тоненької паличкою чи кісточкою, яка мала на кінці бульку. Нею можна було робити гарні мазки. Ця техніка збереглась на Полтавщині і на Лемківщині.

– Я їм показую зараз, як сонечко писати. Це в більшості лемківських писанок, які збереглись, пишеться цей символ – сонечко. Ну а пізніше будуть і зірки, і ластівки – це для того, щоб в нас весна прийшла, ну і звичайно букетики, щоб трава росла гарно, – говорить народний майстер Обласного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді Ярослав Осадца.

Найдавніша писанка – знайдена у Більче-Золотому на Борщівщині. Дотепер вона пишеться без змін і несе особливу символіку.

– Вужик. Це був оберіг дому. Як бачте, крапочки, це означало, що воно живе. Чому вужик і оберіг дому – бо колись не котів тримали в хатах, а тримали вужів і вони ловили мишей.

Гребінь півня – аби вберегти від пожежі. Космічна богиня-берегиня – має дві ноги, два космічних знаки. Червоні і зелені крапки – символ покровительства і над тваринами і над рослинами.

– Ось тут є, як бачте, сосна – це приріст населення. А в другій руці – тримає колосок. Це приріст врожаю.

Також у художньому музеї Тернополя можна відвідати виставку писанок. Їх тут понад 300.