додому культура Надруковану “Шевченкіану” Івана Марчука сьогодні презентували у Тернополі

Надруковану “Шевченкіану” Івана Марчука сьогодні презентували у Тернополі

924

Надруковану “vlcsnap-2014-09-26-17h08m51s46Шевченкіану” Івана Марчука сьогодні презентували у Тернополі. До постаті Тараса Шевченка та його творів, художник зі світовим ім’ям Іван Марчук ще у вісімдесятих роках минулого століття написав серію із 42 картин. Нині, коли в Україні відзначають двохсоту річницю від дня народження Великого Кобзаря, “Шевченкіана” уродженця села Москалівка Лановецького району, визнаного світом генія сучасності, Івана Марчука надрукували. Образотворчу книгу художник представив особисто.

Написати серію картин за творами Тараса Шевченка Іван Марчук взявся у 1983 році. Про це його тоді вмовляли в музеї Шевченка у Каневі, каже визнаний світом художник. Вмовляли – бо малював інакше, ніж інші.

– Шевченка я відчував. Я взяв Кобзаря, сів і перечитав. Але читаючи, я тут же робив помітки. Мені являлися сцени. Сцени, які вже будуть відтворенні мною, розумієте. І так я всього перечитав і назбиралося дуже багацько. Я мріяв сто робіт зробити. Ну, я люблю якісь круглі цифри, – каже художник, Іван Марчук

Втім почата у 1983 році серія вийшла не в сто, а у 42 картини. У 1984 році Іван Марчук перестав малювати “Шевченкіану”. Митець каже – через чиновників від спілки художників України, які прийшли до нього оцінити наявний доробок.

-На чолі з парторгом, там такий Микола був, Шелест, от і ще пару чоловіків. Ну ви знаєте, так вони грубо повелися: “Ой, а Шевченко хіба він такий, хіба він такий сумний?”. Я кажу: “Тут же є підпис, прочитайте цей твір, розумієте? Я не придумав, цих віршів я не складав.” Ну і ви знаєте, так мене вони розгромили, вбили в мене всяку ініціативу і я сказав – все! Просто вмене забрали Шевченка, а я Шевченком цілий рік жив, я з ним спав, я з ним гуляв, в Дніпрі купався, – зазначив художник, Іван Марчук

Минуло чимало десятиліть і цього року, у двохсоту річницю від дня народження Тараса Шевченка, 42 картини “Шевченкіани” Марчука, які зберігаються в музеї Шевченка у Каневі, вийшли у друкованій образотворчій книзі.

Коли зародилася ідея підтримати видання “Шевченкіади”, то я зразу сказав нашим помічникам, що ми візьмемо повністю на себе фінансування цього витвору. Тому що картини не завжди можуть всі побачити. А саме цей альманах, він завжди буде доступний, – каже спонсор видання “Шевченкіани”, ректор ТНЕУ, Андрій Крисоватий

“Шевченкіанау” Івана Марчука, та й самого художника аудиторія зустріла оплесками. У свою чергу геній сучасності поділився із охочими до творчості своїм секретом успіху.

-Моє творче життя воно на стільки було розмаїте, на стільки різне, на стільки я би сказав і веселе і дуже сумне і дуже трагічне і всіляке всіляке, от, бо я живу по чорному календарю. Візьміть календар і викресліть весь червоний колір, перетворіть його на чорний. Тобто в мене робочий день 365 днів в році. Відпочинок десь в літаку, перельоти-переїзди бо відпочивати завжди мені скучно дуже, – каже художник, Іван Марчук

І сьогодні Іван Марчук, проживши сімдесят вісім років, продовжує творити так як хоче й те що хоче. Він надалі знаходить все нових і нових шанувальників свого художнього генія.