додому Головні На Тернопільщині процвітає нелегальний видобуток унікального каменю, який є лише на території...

На Тернопільщині процвітає нелегальний видобуток унікального каменю, який є лише на території нашої області

1949

vlcsnap-2014-07-30-18h43m38s221На Тернопільщині процвітає нелегальний видобуток унікального каменю пісковика, який є лише на території нашої області. Громадські активісти розповіли сьогодні журналістам про повний цикл нелегального видобутку, переробки, транспортування, складування та реалізації корисних копалин на території національного природного парку Дністровський каньйон. З усіма доказами, фото, відео громадські організації звернулися до генерального прокурора України.

Ось тут, на території національного природного парку Дністровський каньйон, протяжністю близько 5 кілометрів від Сновидова до Возилова, нелегально видобувають унікальний камінь пісковик, якого більше немає ніде в Україні, лише в  нас на Тернопільщині. Це один з 10 нелегальних кар’єрів на території тільки Бучацького району, кажуть громадські активісти. Такі кар’єри є й в Чортківському та Заліщицькому районах. У кар’єрі Сновидова активісти затримали на гарячому одного з працівників.

– Зразу, тільки ми зловили порушника, почав дзвонити сільський голова з претензіями хто ми такі, що Ви там робите. Йому ми задали питання, чому Ви питаєте, хто приїхав, а не яка людина попала, що з ним робити, кого визивати на допомогу, бо є закон про державну службу, якого Ви маєте дотримуватися. Він цього не зробив. А навпаки почав питати хто це, щоб порішати дане питання. А в приміщенні сільської ради, куди ми привезли даного чоловіка, було запропоновано нам дачу хабаря в розмірі заправки автомобіля, щоб ми звідти з’їхали, бо нам це не потрібно. На що ми не погодилися і таки хочемо побачити логічне завершення даної справи, – розповідає начальник відділу охорони водних біоресурсів в Тернопільській області  Андрій Об’єщик.


Андрій Об’єщик розповів і показав журналістам повний цикл видобутку, переробки, транспортування, складування та реалізації корисних копалин. Камінь лупають на горі, далі ось цими стежками спускають вниз, де машина його забирає. Ось так виглядає нелегальний кар’єр з середини.

– Оцей масштаб цієї гори, тут можна тільки на око побачити скільки років це видобувається і за стільки років ніхто нічого не робить з цим. Це от все була така гора, а от цієї кубатури вже немає, – пояснює Андрій Об’єщик.

Камінь складають метрами квадратними. На нелегальних кар’єрах працює чимало людей. Кожен має свою купу, аби знати точно хто і скільки видобув. Камінь зберігають в селах прямо біля будинків, далі приїжджає машина, її загружають і відправляють в потрібному напрямку. А це камінь із того самого нелегального кар’єру в Сновидові Бучацького району вже продають при в’їздах у Тернопіль. Таких місць-складувань, де реалізують нелегальний камінь, в місті  чимало: на вулиці Полковника Морозенка, в районі Збаразького кільця, Підволочиське шосе та в селі Біла Тернопільського району.

– Це територія, де Збаразьке кільце, облаштування свіжих таких ділянок, це є доказ того, що не зменшується, а навпаки дані ділянки, де буде здійснюватися ця торгівля, буде збільшуватися. На цій дорозі є дві таких ділянки і створюються ще дві. Беззаконня не припиняється, а навпаки збільшується.

Вартість каменю в нелегальних кар’єрах і в Тернополі різниться. Громадським активістам вдалося поспілкуватися з продавцями нелегально видобутого каменю. Вони розповіли все: як видобувають, де можна купити і за скільки.

Громадські активісти не розуміють хто дає дозвіл на розміщення ось таких площадок, де без ліцензій продають нелегально добутий камінь. Також вони не розуміють, чому правоохоронці закривають очі на весь цей незаконний цикл, на те, що в кар’єрах нелегально видобувають камінь, а в Тернополі без документів його продають.

– Мала б бути територія, хто б її охороняв, тобто Дністровський каньйон, сільський голова, екологія. Після цього – перевозка даного каменю. По дорозі безпосередньо мало б контролювати ДАІ. Даний камінь заїхав на територію. Не забуваємо й про такі служби, як гірпромнагляд. Вони б мали контролювати цей видобуток і контроль. Попри це все є така служба, як боротьба з економічною злочинністю. Мали б на дану територію приїхати і перевірити законність продажу корисних копалин. Перебуваючи на цих стоянках, ми задавали питання. Люди казали, що приходили неодноразово міліціянти питали, але ніхто нічого так і до кінця не проводив і документи вони не мають.

Андрія Об’єщика наразі перевіряє прокуратура, за фактом перевищення службових повноважень та порушення вимог законодавства про працю. Громадські активісти підозрюють: перевірку здійснюють через оприлюднення  ним усіх фактів нелегального видобутку каменю на Тернопільщині. Більше семи громадських організацій області офіційно звернулися до Генерального прокурора України з наступною заявою.

– Повідомляємо про факти протиправної діяльності службових осіб правоохоронних органів Тернопільщини під прикриттям з боку керівництва прокуратури Тернопільської області по співучасті у злочинах по організації нелегального повного циклу видобутку, переробки, транспортування, складування та реалізації на території національного парку Дністровський каньйон корисних копалин, що призвело до значного пошкодження території об’єкту природо-заповідного фонду Дністровського каньйону. Нелегальний видобуток здійснюється в селах Возилів, Сновидів Бучацького району та в інших селах, – говорить голова ради бізнесу Тернопілля Віталій Сорокаліт.

Дана заява підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі досудових розслідувань не пізніше 24 годин після подання. Активісти додали фото і відео докази. Чекають відповідного реагування і від обласної прокуратури.

– Злочинець не та особа, яка хоче попередити злочин, а та особа, яка хоче прикрити злочин, хоче залишити злочинців безкарними. Тому по даному факту, який дійсно носить злочинний характер за допомогою Вас ми хочемо добитися публічності. А прокурор області, який має вищу наглядову силу діяльності усіх органів влади і державних і приватних, має впродовж 2 тижнів відреагувати. Якщо він не відреагує, це підтверджує те, що злочинець є в першу чергу саме він і відповідно до кримінального кодексу як особа, що приховує злочин, – каже член Чортківської ГО “Майдан” Олег Барна.