додому суспільство На Тернопільщині як ворожити і пустувати в ніч на Андрія, знають і...

На Тернопільщині як ворожити і пустувати в ніч на Андрія, знають і тепер

773

Завтра, 13 грудня – День святого Андрія Первозванного. Хоч він – християнський святий, але в народній традиції звичаї і обряди цього дня мають дохристиянський характер: в Андріївську ніч парубкам дозволено бешкетувати, а дівчата можуть дізнатись свою долю.

Увечері 12 грудня, за традицією наших предків, дівчата та хлопці сходились до однієї хати – жартували, оповідали різні історії та грали ігри, а в ніч з 12 на 13 грудня – ворожили. Давні звичаї збереглись на Тернопільщині до сьогодні.

Перехожа: "Ну, колись ворожили, наливали в тарілочку води, клали соломинку через неї і кажуть, що має приснитися суджений, що йде помістком. Пишуть імена хлопців на папірчиках, кладуть під подушку і тоді з-під подушки зранку дістаєш папірчик і який достанеш, таке й буде ім'я твого судженого".

Перехожа: "- Ну, я знаю, що можна взяти мамину обручку, опустити її в стакан і скільки разів обручка стукнеться до стінок стакана, через стільки років дівчина вийде заміж.
-Ви так ворожили?
-Так!
-Збулося? – З обручкою, коли ворожила, через стільки років вийшла заміж".

Перехожа: "- Гадала з дзеркалом. Брали таке дзеркало, ніби коридор, одне велике дзеркало і ставили маленьке, ну, і в це маленьке дивилися, ставили свічку і казали: "Сужений-ряжений, причеши мені волосся". Ну, і треба розпустити волосся і в дзеркалі повинні побачити цього хлопця і в дійсності щось появляється.
– Вам появлялося щось?
– Появлялося, ну так чи вже просто це такі галюцинації, я не знаю. Ну, дивилися ми так години 2 в це дзеркало і має бути після 12 години. І тут треба поставити якихось пару вареничків, свічечку і сказати: "Причеши мені волосся, або прийти до мене вечеряти".

У ніч із 12 на 13 грудня що б хлопці не зробили, усе їм прощали, бо така традиція існує, що на Андрія кожен хлопець „пустує".

Перехожа: "Ой, я знаю, різні якісь пакості: дівчатам фіртки знімають, двері там медом намащують, ручки".

Перехожа: "Моїй подрузі в селі фірткою підперли двері до будинку, вона не могла з дому вийти, вилазила через вікно".

Андрій Первозваний вважається покровителем морської справи, оскільки до апостольства був рибалкою. Наші пращури продовжували на Андрія "наслуховувати" воду. Якщо у криниці тихо – хороша зима буде, а якщо шумить – слід готуватись до морозів, хурделиці і заметілі.