додому духовність На Маланки ввечері молодь водить “Козу”, а священики кажуть не забувати про...

На Маланки ввечері молодь водить “Козу”, а священики кажуть не забувати про значення різдвяних свят

616

Сьогодні  – день преподобної Меланії, або ж Маланки. На Тернопільщині особливо гучно і театралізовано свято Меланки відзначають у селі Горошова Борщівського району. Майже всі мешканці села переодягаються у заздалегідь приготовлені різноманітні костюми та маски і з першими сутінками виходять на вулицю. Театралізовані дійства тривають впродовж ночі і до обіду наступного дня. Священики ж просять з гуляннями та забавами не забувати про значення Різдвяних свят.

Сьогодні вшановують пам'ять Меланії. Впродовж ночі молодь щедрує, водить "козу" та переодягненого в Маланку парубка. По особливому карнавалять в ніч на 14 січня в Горошовій Борщівського району. Там жінки переодягаються у "Василів", а парубки – в "Маланок". Маланка в Горошовій – головний персонаж свята. Зазвичай маланкування починається з появою першої зорі. Маланка не оминає жодної хати. На майдані мешканці і гості збираються, коли стемніє.

Переодягаються у Горошовій всі – від малого до великого. А найорганізованіші збираються у гуртки художньої самодіяльності і демонструють театралізовані сценки. Священики ж закликають за обрядами та гучними гуляннями не забувати про сутність та значення різдвяних свят.

Отець Олег Харишин, прес-секретар Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ: "Важливо, щоб люди, святкуючи, маючи ту веселість, жартуючи багато, щоб вони завжди зберігали ті духовні вартості. Розуміли, що Бог прийшов і показав, що Йому не байдуже наше життя. Його народження сталося в убогості, в тій стаєнці. Тому під час куті, під час Святої вечері люди кладуть сіно під скатертину, дідухи, як символ тих ясел. Символ тієї убогості і простоти, в якій Бог приходить і хоче дійсно в тому світі з нами перебувати".

Вечір 13 січня більшість українців називають щедрим. Проте в ряді західних регіонів України, зокрема, на Галичині, Щедрим або ж Другим Святим вечором вважають вечір 18 січня напередодні Водохреща. Завтра ж, 14 січня, християни  відзначатимуть свято Обрізання Господнього та вшановуватимуть пам'ять Святого Василія Великого.

Отець Олег Харишин, прес-секретар Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ: "В цей день співпадає три свята – Обрізання Господа Нашого Ісуса Христа, Святого Василія Великого та Старий Новий рік, тобто початок нового року згідно юліанського календаря. Ми говоримо про універсальність цього дня, але якщо ми в цьому новому році запитуємо себе як маємо жити, щоб сповнити волю Божу? Церква нам ставить приклад Святого Василія Великого – дивіться, вчіться святості його життя і це буде найкраще, що Ви зробите в цьому 2014 році".

До мощей Святого Василія Великого можна приступити та помолитися в церкві Пресвятої Тройці, що на вулиці Чайковського в Тернополі.