додому культура Музей у Денисові працює півстоліття

Музей у Денисові працює півстоліття

1509

vlcsnap-2014-08-22-18h34m03s12Вісім тисяч експонатів, унікальна історія і люди, які дбають про її збереження – майже півстоліття у селі Денисів Козівського району діє музей. Спочатку народний, а згодом краєзнавчий музей. Там збирають історію і залюбки розповідають гостям.

Ініціатива створення музею належить письменниці Іванні Блажкевич, яка родом з села Денисів Козівського району. Вона першою вирішила зібрати в селі старовинні речі в одну колекцію.

– Колись письменників боялись, то тепер на них ніхто не реагує. Вона прийшла до дирекції школи і сказала і той доносив у райком і вони кажуть, що зробіть, хай старі речі там поприносять. Вона принесла перші старі речі: макітру монет, старих грошей, старі збирала вишивки, розповідає директор Денисівського краєзнавчого музею Богдан Савак.

На жаль, усі ці речі не збереглися. Музей на той час був народний, себто громадський. Богдан Савак розказує, приходили начальники із запитанням: “А що подаруєш з музею?” І так багато експонатів, в тому числі Іванни Блажкевич, пропало. З часом люди доносили нові і музей розростався. Під час меліорації річки Стрипи, розповідає Богдан Савак, знайшли там багато зброї, частина з якої зараз в музеї. Та окрім того досліджувати є що. Директор оповідає, історія села дуже давня і визначна.

– У нас найвіддаленіша точка від Карпат, де нападали месники гірські опришки, у нас є козацька могила дуже висока. Костомаров пише, що польський король сподівався, що приїде 12-тисячна армія, а приїхало лише 6 тисяч. Всі вони загинули на переправі ріки Стрипи. У нас зупинялися фронти, у нас під час Першої світової війни, Іванна Блажкевич писала: “Замість води кров стрілецька текла”.
На окраєні села на ріці Стрипі в очеретах переховувалися партизани.

Історичною є навіть будівля музею. У 1867-1901 тут проживав відомий подвижник національного духу отець Йосип Вітошинський.

– Священик, який заложив перший хор на Галичині, стоголосий чоловічий, а тоді ще мішаний був. Перша “Просвіта” після Львова у селі Денисові. Це треба було великі кошти. Він збирав внески, даючи концерти. Гімн “Ще не вмерла України” вперше було відтворено  хоровим співом Йосипом Вітошинським не в Львові, не в Києві, а в селі Денисові хором Йосипа Вітошинського.

Краєзнавчий музей Денисова живе активним життям. Тут завжди організовують нові виставки і заходи, тож раді бачити гостей.