Безлад, про можливість якого вчора говорили у Тернополі, сьогодні вранці таки стався. Сьогодні тернополяни штурмували приміщення міської ради. Мирний пікет, на який завчасно подали заявку організатори, вийшов не зовсім мирним – з бійками, штурмом і сльозогінним газом. Депутати кажуть, що збиралися запросити пікетувальників на засідання, проте до сесійної зали люди дістались тільки вибивши зачинені вхідні двері адмінприміщення.
З гучномовця Тернопільської міськради лунає реєстрація депутатів для участі в сесії, а під стінами адмінбудівлі киплять емоції. На порядку денному – більше 200 земельних питань. Громадські організації та мешканці міста свою позицію висловлюють гучно і чітко: люди проти "дерибану" землі чиновниками. Свої проблеми хочуть озвучити в сесійнії залі. Засідання почалось, а до пікетувальників ніхто так і не вийшов. Вирішують піднятись туди самим. Та це виявилось непросто.
– Я зайшов всередину, дві людини мене взяли попід руки і вивели з міської ради. Представники охоронної фірми "Максима". Людей не пускають, наглим чином просто не пускають.
Активістів назбиралось багато. Тут і самооборона, і "УНА-УНСО", ще кілька громадських організацій і тернополяни. На сторожі спокою народних обранців – муніципальна поліція, міліція та охоронна фірма. А ще – закриті вхідні двері міської ради. Тепер вже до приміщення не може зайти ніхто, навіть депутати, які спізнились на засідання. Народ обурений та кричить "Ганьба!"
Під міську раду зносять автомобільні шини. На заваді не стали ні міліція, ні автомайдан, ні мирні пікетувальники. Охорона на агресивні дії відповідає сльозогінним газом. Попри штурм у натовпі час від часу чути мирні заклики.
– Нічого не палимо, нічого не трощимо. Спокійно повинна пройти ініціативна група в сесійну залу.
Решту не пускають. Емоції зашкалюють, тому між активістами виникають сутички. Проте ті, кому вдалось потрапити за трибуну, висловлюють депутатам наболіле.
– Внизу там близько тисячі людей. Сьогодні ми мали можливість забезпечити там порядок. Все, що треба було, щоб міський голова вийшов до них і провів ініціативну групу в складі 10 чоловік. Це представники ГО, – говорить майданівець Богдан Брич.
– "Тернопільліфт", "МШЕД" – то є власність громади. Громада делегує міській раді керувати тими закладами. Призначають керівника "Тернопільліфт", він його зливає, тобто робить неплатоспроможним, закриває. Всі робітники йдуть на біржу, а керівника "Тернопільліфт" призначають керівником "МШЕД". І той чоловік вже має кличку "Руйнівник", – розповів голова ГО «Наш рідний Тернопіль» Богдан Фостаковський.
– Коли роздаються в парку, виводяться з паркової зони землі, які там норми дотримуються? Може по екології, коли вирубуються дерева? Хто буде нести за це відповідальність? Скільки вас тут сидить? Вит дітей не маєте? Чи може не хочете в Тернополі жити і хай забудовується, вам байдуже, що робиться тут, – каже тернополянка пані Галина.
Представники громадськості говорили про біди спільні і особисті. Люди згадували магазин "Інга", який знесли торік, стадіон "Текстерно" на вулиці Злуки та інші спортивні об'єкти міста, зокрема картингову трасу. Багатодітні матері просили про житло, а мешканці двох будинків на вулиці Макаренка про можливість приватизувати власні квартири, аби півтисячі сімей не опинились на вулиці. Зрештою депутати прохання вислухали та прийняли рішення. Його оголосив пікетувальникам міський голова.
– Враховуючи звернення, всіма депутатами одноголосно було прийнято рішення створити спеціальну комісію з числа голів депутатських комісій, представників фракцій, депутатів мажоритарників, ГО, дати їм місяць, до наступної сесії міськради, – говорить міський голова Тернополя Сергій Надал.
Питання решти пікетувальників міський голова не вислухав і повернувся до сесійної зали, тому задоволеними залишились не всі тернополяни. Пікет, який організатори заявляли як мирний, таким не вийшов, тому на декого з учасників подій може чекати відповідальність, як за пошкодження майна, так і за застосування сльозогінного газу, кажуть міліціонери.
– Пошкоджені двері, вікна. Ми вносимо в єдиний реєстр досудових розслідувань як кримінальне хуліганство. Буде працювати слідчо-оперативна група, будемо з'ясовувати причини, мотиви. Якщо є постраждалі, тілесні ушкодження, просимо звертатись в міліцію, – повідомив начальник УМВСУ в Тернопільській області Василь Облещук.