додому Новини Медицина без бар’єрів: як у Борщівській громаді надають послуги для важкохворих ...

Медицина без бар’єрів: як у Борщівській громаді надають послуги для важкохворих та маломобільних людей

613

Медичні послуги без бар’єрів. Проєкт “Паліативна допомога для вразливих категорій населення”, який запровадили в Україні, покликаний зробити медицину доступнішою, щоб люди отримували необхідні види допомоги не витрачаючи останні гроші. Існують дві форми такої підтримки: стаціонарна, яка надається у лікарні, і мобільна, яка обслуговує пацієнтів вдома або в поліклініці. Проєкт сьогодні працює й на Тернопільщині, зокрема у Борщівській громаді. Тут фахівці паліативних команд намагаються не лише надавати необхідні медичні послуги, але й допомагати своїм пацієнтам отримувати різноманітну соціальну допомогу. 

– А ось сьогодні приїхали лікарі до вас, часто приїжджають?
– А як же, навідують мене.

Пан Роман – мешканець села Мушкатівка Борщівської громади. Близько двох років тому він втратив одну нижню кінцівку, тож тепер пересувається лише на кріслі колісному. Чоловік проживає у власній хатині один. Каже, буденні справи, які здавались раніше простими, зараз вимагають великих зусиль. Сьогодні пану Роману надають паліативну допомогу фахівці Борщівського медичного центру “На здоров’я”, яка покликана полегшити життя важкохворого чи маломобільного пацієнта.

Паліативна допомога – це допомога людям, які або важкохворі, або маломобільні, або немобільні, які потребують саме допомоги більше не медикаментозної. а по догляду, медичних засобах. І само собою медикаментозної допомоги.

Існують дві форми такої підтримки: стаціонарна, яка надається у лікарні, і мобільна, яка обслуговує пацієнтів вдома або в поліклініці.

У закладі працює 7 сімейних лікарів, психолог і три медичних сестри. Задекларовано 3000 пацієнтів. З них 2000 – це є сільське населення.

Мультидисциплінарна команда, що надає паліативну допомогу контактує з пацієнтом не менше, ніж один раз на тиждень. Це як і дистанційне спілкування, так і очний візит. В останні роки через російсько-українську війну кількість пацієнтів, яка потребує паліативної допомоги значно збільшилась. Тому сьогодні медичні працівники також навчають родичів, близьких або сусідів, які доглядають за такою людиною, правильно надавати необхідні послуги. У нашого героя пана Романа також є помічники, які не лише допомагають в обслуговуванні, але й приглядають за курчатами господаря.

Належна комунікація також важлива під час надання допомоги будь-якій людині. Загальні практичні поради при спілкуванні та супроводі людини з інвалідністю.

1. Запитуйте перед тим, як допомогти: Ніколи не робіть висновків, що людина з інвалідністю автоматично потребує допомоги. Завжди запитуйте, чи потрібна допомога, і якщо відповідь буде негативною, поважайте це рішення​.

2. Поважайте особистий простір: Не торкайтесь людини чи її допоміжних засобів без дозволу. Це може бути неприємно і вплине на її комфорт​.

3. Будьте на одному рівні: Якщо людина пересувається на візку, намагайтеся розташуватися так, щоб ваші очі були на одному рівні. Це допоможе створити комфортні умови для розмови.

4. Слухайте уважно: Якщо людина має труднощі в спілкуванні, слухайте її терпляче і не перебивайте. Ставте короткі запитання для уточнення, якщо це необхідно​

5. Говоріть чітко: Коли спілкуєтеся з людиною з порушенням слуху, говоріть чітко, дивлячись їй у вічі. Деякі люди читають по губах, тому важливо, щоб ваші губи були видимі і не було зайвих перешкод, таких як тіні або яскраве світло.

6. Зберігайте простоту та позитивність: Використовуйте прості і позитивні побудови речень. Це особливо важливо для людей зі складнощами в навчанні або сприйнятті інформації​.

Фахівці паліативних команд кажуть, намагаються не лише надавати необхідні медичні послуги, але й допомагати своїм пацієнтам отримувати різноманітну соціальну допомогу.