додому культура Маляр неба і самітніх дерев. Виставка до ювілею маляра Діонізія Шолдри

Маляр неба і самітніх дерев. Виставка до ювілею маляра Діонізія Шолдри

1227

vlcsnap-2015-10-19-18h22m07s102До 90-ї річниці від Дня народження відомого маляра та реставратора Діонізія Шолдри – у Тернопільському обласному художньому музеї відкрили виставку його робіт під назвою “Маляр неба і самітніх дерев”. Народився митець у Тернополі, проте багато років жив у Польщі, Австрії, США, Франції, Канаді та Іспанії. Навесні 1944 року разом з батьками, рятуючись від радянських «визволителів», виїхав за кордон. Та після розпаду СРСР повернувся на Україну, у рідне місто.

Діонізій Шолдра один із тих людей, про яких можна говорити вічно. Він займався пейзажним та портретним живописом. Відреставрував десятки картин. Його персональні виставки відбувалися у США, Європі та Україні. Окрім цього він був не лише добрим майстром своєї справи, а й чудовою людиною. За два тижні до “золотого вересня”, дізнавшись, що його прізвище – у списках на знищення, Діонізій з родиною встиг виїхати з України. Освіту він здобув в Австрії, там же створив власне реставраційне ательє. Та повернувся назад на Батьківщину…

– На початку проголошення незалежності України дуже багато приїжджало представників української діаспори, але небагато залишалося тут в Україні. Всі вони приїхали і поїхали назад. Діонісій Шолдра приїхав вперше в 1991 -1992 році, а в 1993 році повернувся сюди вже назавжди, – розповідає директор Тернопільського обласного художнього музею Ігор Дуда.

Після повернення в Україну працював реставратором у художньому музеї і навчав мистецтву реставрації інших. Це була дуже світла та енергійна людина, справжній галицький інтелігент, пригадують родичі та люди, які тоді з ним працювали.

– В нього світ ділився на дві частини на чорну і білу. Коли йому симпатичні були люди, то він завжди візьме якусь, йому присилали з Австрії ше Мілку шоколадку, а він дуже любив її і цукерки такі своєрідні, і він отак приходиш отак на роботу, а він не любив запізнюватися, і в тебе на столі вже стоїть мілка, стоїть купа цукерок, і ти так подивився отак і думаєш – життя уже солодким стало, – говорить  виконавчий директор фундації справ патріарха Йосипа Сергій Музика.

– Він тут був, як в своєму, ну він купався в усім. Він з такою любов’ю говорив за Тернопіль, за його старі вулички. Він казав, що треба нам частіше піднімати очі до неба, а не опускати і дивитися, які калабані. Дивитися, яке прекрасне небо. Він дуже любив Україну, він дуже багато хотів ще зробити. Ну, але на жаль він був вже хвора людина, хоча останні роки його життя були дуже-дуже наповнені. Він приходив в музей, він спілкувався з людьми, він говорив, він любив всіх, він любив в музеї всіх. І за кожного міг сказати дуже влучне слово, – каже племінниця Діонізія Шолдри Наталя Решетуха.

Всесвітньо відомий маляр залишив по собі вагомий слід. Він реставрував картини Пабло Пікассо, Сальвадора Далі та інших відомих митців. Виставку на його честь у художньому музеї проводять вже втретє. Складається вона із 39 живописних та 5 графічних робіт митця. Окрім цього тут представлено також багато документів та фотографій, які розповідають про життя цієї непересічної особистості.