додому освіта Лауреатами цьогорічної премії Президента України для молодих вчених стали тернопільські науковці

Лауреатами цьогорічної премії Президента України для молодих вчених стали тернопільські науковці

668

 

Лауреатами цьогорічної премії Президента України для молодих вчених стали науковці Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка Галина Фальфушинська та Леся Гнатишина. Обидві – наукові співробітники науково-дослідної лабораторії порівняльної біохімії та молекулярної біології. Водні тварини досліджують уже сьомий рік. Нагорода не забарилась.

Про таких кажуть: молоді та перспективні. А тепер ще й знамениті. Бо вперше привезли рідному університету нагороди такого рівня – премії Президента України для молодих вчених за роботу у галузі науки та техніки. Визнання здобули завдяки рибам, жабам та молюскам. Вони, кажуть науковці, чудовий індикатор забруднення водойм.

Оксана Столяр, керівник науково-дослідної лабораторії ТНПУ ім. В. Гнатюка: "Коли була така аварія в 2009 році, така екстремальна ситуація, наші молюски це показали, такі були всплески. Я не знаю, чи знає Тернопільщина, в світі знають, що такий інцидент був і його відобразили показники тих тварин, які там біля Івачева ми знайшли на той час".

Аби визначити, наскільки забруднена вода, хімічного її аналізу замало, кажуть у науково-дослідній лабораторії порівняльної біохімії і молекулярної біології. Проте у своїх працях лауреати премії, крім супернаукових досліджень, використовували найпростіші досліди, доступні навіть школярам.

Галина Фальфушинська, старший наук. співробітник ТНПУ ім. В. Гнатюка: "Взявши тваринку, молюска, якого може знайти самий простий учень, і зробивши найпростіші аналізи, навіть візуально ми могли показати, чи чиста ця водойма, чи зручна вона для проживання молюску, чи не зручна… Так само можна прогнозувати і для людини, що і їй там буде безпечно".

Водойми України та Білорусії у науково-дослідній лабораторії досліджують уже сьомий рік. Бо знають: обізнаний значить озброєний. Не оминули і Тернопільського ставу.

Галина Фальфушинська, старший наук. співробітник ТНПУ ім. В. Гнатюка: "Тернопільський став також в нас були дослідження… В нашому ставі і прибережних територіях надзвичайно багато кадмію. Здається, такий чистий парк, а кадмію у водоймах є дуже багато і молюски його надзвичайно ефективно акумулюють".

Нині лауреати цьогорічної премії Президента України для молодих вчених Галина Фальфушинська та Леся Гнатишина задоволені. Захистили докторську та кандидатську дисертації. Відзнаки їм вручав прем'єр-міністр України Микола Азаров. Вже й забули, чого це їм вартувало. Працювати доводилось і до півночі.

Леся Гнатишина, молодший наук. співробітник ТНПУ ім. В. Гнатюка: "Останнім часом дуже напружений був графік. Телефонні розмови взагалі відійшли на останній план. Треба було правильно розкласти на даний час свої пріоритети, щоб себе згрупувати".

Мета вагома, тому й пріоритети були чіткими.

Леся Гнатишина, молодший наук. співробітник ТНПУ ім. В. Гнатюка: "Поменше спати, побільше працювати".

Галина Фальфушинська віддала науці більше півтора десятки років. Тепер вона – чи не наймолоший доктор наук в Україні. Проте основою таких досягнень стали не лише знання та наполеглива праця, а й потужна технічна база університетської лабораторії. Нині вона атестована на проведення понад вісімтдесяти видів аналізів. Зрештою, сучасне обладнання, реактиви та не одна сотня молюсків принесли свято і в університетську лабораторію. На радощах її керівник змінила чорне намисто на давно подароване нове.

Оксана Столяр, керівник науково-дослідної лабораторії ТНПУ ім. В. Гнатюка: "Нарешті настав такий час, що можна вдягнути білі буси".