додому Новини Кожні 40 секунд на планеті стається один випадок самогубства: як зарадити |...

Кожні 40 секунд на планеті стається один випадок самогубства: як зарадити | Вижити ментально

970

Кожні 40 секунд на планеті стається один випадок самогубства. Щороку тисячі людей в Україні роблять фатальний крок. Що штовхає жінок, чоловіків та підлітків на такий шлях? Чи вплинула повномасштабна війна на збільшення випадків самогубств серед населення? Які ознаки того, що людина може перебувати в суїцидальному стані та як допомогти близькій людині, яка схильна до самогубства. Більше про це у нашому новому випуску проєкту “Вижити ментально”.

Просто зараз одна людина вчинила самогубство. Менше ніж через хвилину це зробить ще одна. Кожні 40 секунд на планеті стається один випадок суїциду. Це означає, що приблизно 800 тисяч людей щороку закінчують життя самогубством, таку статистику наводить Всесвітня організація охорони здоров’я.

Медична директорка з питань психіатрії Тернопільської обласної клінічної психоневрологічної лікарні, Людмила Сновида розповідає, з людиною, яка піддається суїцидальним думкам – потрібно говорити.

“Найкраще говорити напряму, питатися: “як ти себе почуваєш, чи не буває в тебе думки шось собі зробити?”. Про стосунки в сім’ї питати, тому що один із ризиків – це є стосунки в сім’ї. Відсутність грошей, зараз війна – це також один із факторів суїциду.”

Людмила Сновида говорить, самогубство – надзвичайно чутливе і складне питання, яка має безліч заплутаних причин. Тому досі залишається мало зрозумілим, чому в цьому питанні такий великий гендерний розрив. За статистикою Україна серед інших країн посідає досить високе місце. Вона не входить до першого десятка держав із найвищими показниками кількості самогубств на душу населення, проте українські показники майже удвічі перевищують середньосвітові. Здебільшого тому, що українські чоловіки вбивають себе у сім разів частіше, ніж жінки.

“У жінок частіше способи суїциду – це вживання таблеток, але перед тим вони можуть викликати швидку, щоб швидка встигла приїхати, щоб їх врятувати, а чоловіки вибирають методи суїциду для завершення життя, тобто вогнепальне пошкодження чи ножеві поранення. Вони знають, що вони хочуть завершити життя самогубством, не привернути увагу, бо в жінок це деколи для привертання уваги”, – каже Людмила Сновида. 

Депресія, тривожний розлад та посттравматичний стресовий синдром – такі психічні розлади, на думку експертів ВООЗ, загрожують українцям у результаті війни. Вплив війни на психіку: непомітний, але руйнівний. Загалом, симптоми таких захворювань, передбачають медики, можуть проявитись у понад 8 мільйонів людей.