додому Головні Книжку Любомира Крупи про Андрея Шептицького представили на філологічному факультеті Тернопільського педуніверситету.

Книжку Любомира Крупи про Андрея Шептицького представили на філологічному факультеті Тернопільського педуніверситету.

761

Монографію “Вплив митрополита Андрея Шептицького на суспільне і культурно-просвітницьке життя в Галичині кінця ХІХ — першої половини ХХ століття” представили на філологічному факультеті Тернопільського національного педагогічного університету. Її автор -Любомир Крупа – історик за фахом, освітянин, громадсько-політичний діяч, депутат облради перший день війни добровільно зголосився стати на захист України. 23 березня 2023 року в бою з окупантами він загинув на Харківщині.

“Честь – собі. Життя – Богу і Україні”, – таке життєве кредо автора монографії “Вплив митрополита Андрея Шептицького на суспільне і культурно-просвітницьке життя в Галичині кінця ХІХ — першої половини ХХ століття Любомир Крупа був студентом легендарного першого набору істориків у Тернопільському педагогічному інституті. Син дисидента, політичного і громадсько-культурного діяча Левка Крупи історичний фах обрав не випадково. Він ще у батьківській домівці зрозумів, що справжня історія його народу відрізняється від того, про що писали радянські підручники.

“Дослідженням постаті митрополита Шептицького Любомир зайнявся не випадково. По-перше, про цю людину говорили у нас вдома. Ми знали про цю людину, про її значення. А ще були добрі друзі, які підказували, що варто взяти до уваги. І мамина подруга Любов Пустовіт запропонувала, щоб Любомир досліджував саме митрополита Шептицького. І, зрештою, науковий керівник Микола Алексієвиць теж підтримав Любомирів вибір і допоміг сформулювати і тему, і розділи, щоб та робота виглядала достойною в науковому світі”, – розповіла Наталія Дащенко, сестра Любомира Крупи.

Любомир Крупа був серед перших дослідників постаті Андрея Шептицького. Матеріалів на той час було обмаль, а від того, розповідають одногрупники, з’являвся ще більший азарт копнути глибше. Приховане і замовчуване вражало.

Дослідник дізнався, що митрополит разом з Папою Римським реформував УГКЦ, як політик дбав про українську державність, турбувався про освіту свого народу та був щедрим меценатом, навчав як “будувати рідну хату”, засуджував нацизм і рятував євреїв, допомагав сиротам, умів поводитись із бізнесом, реформував банківську справу, знався у мистецтві, бо сам був митцем, не боявся політичних репресій, домовлявся з Голлівудом про створення художнього фільму про Голодомор.

Усвідомлення величі великого українця спонукало молодого науковця донести інформацію до якомога більшої кількості людей. І навіть той факт, що монографія побачила світ лише зараз, а не у 2003, коли була завершена, його рідні, колеги і друзі вважають теж не випадковим. Книжка побачила світ у найпотрібніший час.