додому суспільство Хорватський Загреб нагадує Львів

Хорватський Загреб нагадує Львів

735

Можна поїхати до столиці Хорватії – Загреба – і відчути себе як удома: гостинні люди, смачна їжа, а ще архітектура, яка дуже нагадує Львів.

Загреб – столиця Хорватії і найбільше місто цієї європейської країни. Це не тільки адміністративний центр, але також економічний і культурний. Тут розташований найбільший університет Хорватії, безліч музеїв і галерей мистецтв, де представлені роботи відомих європейських майстрів. Загреб ще називають маленьким Віднем. Таке враження місто дарує завдяки своїй архітектурі. Більшість будівель тут побудовані за часів Австро-Угорської імперії, до складу якої входила Хорватія, цим і пояснюється така схожість з іншими європейськими столицями.
 
Особливо цікавий для туристів історичний центр міста, який зберіг будівлі і пам'ятники часів раннього середньовіччя. Одна з найдавніших пам'яток – Кам'яні ворота. Це частина міського муру, що залишилася ще з 13 століття. Зараз тут розміщена чудотворна ікона Матері Божої. Мешканці Загреба та гості міста залишили біля неї сотні табличок з проханнями і подякою за покровительство. Центральна площа столиці Хорватії носить ім'я Бана Елачича – національного героя, чий монумент встановлено у центрі площі. А от візитівкою Загреба є духовний осередок міста і країни – Кафедральний собор святого Стефана.  Собор виконаний у неоготичному стилі. Висота веж сягає більше ста метрів. Ще однією визначною пам'яткою є церква святого Марка, побудована в 14 столітті.  Вона відрізняється з поміж інших будівель незвичайним дахом, на якому черепиця пофарбована в кольори національного прапора Хорватії. Цінною історико-архітектурною пам'яткою доби бароко є церква святої Катерини. Храм вважають одною з найкрасивіших загребських церков. Своєю архітектурою Загреб нагадує Львів.
 
– Ще як я був студентом наші українські інтелектуали з Канади, з Америки, з Канади, з Німеччини, які приходили до Загребу, а не могли зайти до України за часи суворого радянського союзу. Вони казали: "Ми були у Загребі. Ми, мабуть, були у Львові. Я то трошки не розумів, трошки розумів." Я як перший раз поїхав до Львова, а пізніше і багато разів, то зрозумів, в цьому є логіка, – пригадує професор, депутат IV скликання Хорватського Сабору, член Української громади міста Загреб Борис Гралюк.
 
Львів і Загреб, як і інші міста колишньої Австроугорщини, розвивалися паралельно. Працювали ті ж архітектори або схожі у своїй  творчості. Наприкінці 19 – початку 20 століття працювати у Львів і Загреб приїжджали архітектори з Відня, Праги. Коридори вулиць, фасади будинків, незвичайні аріхтектурні рішення дарують місту чарівність і неповторність.
 
– Моє думання, що Львів старовиннішу має візуру, сильнішу середньоєвропейську димензію, ніж Загреб. Загреб знов має свою специфіку. Він між Андріатикою і Австрією, але і Словенією та Італією. Тому він має і ті елементи, котрі у Львові, може, не можуть бачитися. Але загально вони дуже подібні, – розказує Борис Гралюк.
 
Наші враження – Загреб неповторний. Тут почуваєш себе комфортно, як вдома. Центр міста – місце зустрічей для багатьох людей. Тут безліч кафе, де за філіжанкою кави городяни зустрічаються та спілкуються. Гостюючи у Загребі, не забудьте купити кілька речей, які є хорватськими за своїм походженням. Це краватка і авторучка. А ще гарним подарунком стане печиво з медового тіста у формі серця – ліцітар. Загреб, місто мільйона сердець, запрошує.
 
TV-4