додому суспільство Каналізаційні люки та решітки у Тернополі крадуть по кілька десятків у місяць

Каналізаційні люки та решітки у Тернополі крадуть по кілька десятків у місяць

779

У Львові поховали дитину, яка впала у незакріплений каналізаційний люк 10 жовтня. Трагедія, що сталась з дворічним хлопчиком вразила всю країну. І змусила спохопитися комунальні служби в усіх областях. Тернопільські комунальники запевняють: решітки та люки перевіряють систематично, проте і кількість крадіжок металевих кришок лякає. Щомісяця у Тернополі їх недораховуються десятками.

У Тернополі майже 20 тисяч каналізаційних люків та решіток. Частиною опікуються водоканалівці, рештою тепловики чи інші комунальники. Проте для злодіїв це значення не має. Металеві люки і далі продовжують красти.

Володимир Кузьма, директор КП "Тернопільводоканал": "Це відбувається систематично. В середньому десь 10-20 в місяць пропадає з різних причин".

Олег Вітик,  начальник відділу технічного нагляду Тернопільської міськради: "Не встигаємо ставити. День-два і невідомі особи, грубо кажучи, крадуть. Крадуть і здають на металолом. Ми зверталися в органи внутрішніх справ, є заяви, але сторожа біля кожної решітки неможливо поставити".

Чим керуються злодії – зрозуміти неважко. На металевих люках хочуть заробити. Кожен з них важить від півсотні кілограмів. Проте враховуючи вартість металобрухту, заробіток невеликий.

Володимир Кузьма, директор КП "Тернопільводоканал": "Вартість люка перевищує 1000 гривень, а вони отримують буквально кілька десятків гривень за те, що здадуть його на металобрухт. Але набагато більше небезпека – це той потенційний ризик потрапляння туди людини, яка може з необачності або за недостатнього освітлення чи з інших причин потрапити в отвір після викрадення люка".

Контрольні перевірки чиновники проводять щотижня, але для того, аби вкрасти метал, достатньо кількох хвилин. Звичні антивандальні замки вже нікого не лякають. В Європі використовують надійніший захист. Думають про це і наші комунальники. Щоправда такі люки значно дорожчі, і заміна існуючих – триватиме не один рік. Інший варіант – замінити чавунні на пластикові. Проте і це – не вихід, адже навіть металеві кришки з часом деформуються.

Олег Вітик, начальник відділу технічного нагляду Тернопільської міськради: "Пробували ставити пластмасові решітки. Вони не витримують навантаження, ребро жорсткості слабке. Якщо ще йдуть біля бордюрного каменю, то ще можна влаштовувати. На таких вулицях, як околиця міста, Корольова, Купчинського тощо, на основних магістральних вулицях необхідно ставити чавунні решітки, щоб забезпечувати проїзд громадського транспорту і власних автомобілів".

Одноголосно чиновники пропонують заборонити приймати на металобрухт решітки та люки. Якщо ви помітили незакритий люк, просять повідомляти в аварійну службу міської ради Тернополя за номером 1580. Батькам варто змалечку вчити дітей не наступати на люки взагалі, навіть якщо вони здаються безпечними.