Каналізація та нечистоти потрапили у річку Гнізна, що в селищі міського типу Великі Бірки через аварію. Комунальники повідомили, що відбувся аварійний скид, який входить в технологічний процес. Селищний голова запевняє, очисні споруди в Бірках працюють належно але визнає система вже стара і потребує додаткових грошей. Тим часом в обласному управлінні охорони, використання і відтворення водних ресурсів повідомили, що аварійний скид в річку неприпустимий. Навіть коли сталася аварія, нечистоти мали б потрапити у відповідний резервуар. За даним фактом здійснює перевірку прокуратура області.
Аварія на каналізаційному колекторі у селищі Великі Бірки сталася в понеділок, 24 березня каже керівник комунального підприємства. Те що нечистоти потрапили в річку Гнізна комунальники називають аварійним скидом, який передбачений в технологічному процесі.
Петро Стрельцов, електрик комунального підприємства "Добробут" у Великих Бірках: "Наскільки я знаю, що на інших насосних станціях також є аварійні скиди, допустимо, що сталося це в понеділок, я вранці прийшов і вся насосна станція була затоплена я мусів спустити, бо була ймовірність затоплення насоса, електродвигуна і вихід електродвигуна з ладу".
Віктор П'ятак, начальник комунального підприємства "Добробут" у Великих Бірках: "Останій аварійний скид в нас відбувся в кінці січня місяця. В кінці січня і вчора? В понеділок ввечері і вчора".
В обласному управлінні охорони, використання і відтворення водних ресурсів стверджують, що аварійний скид в річку недопустимий.
Андрій Об'єщик, начальник відділу охорони водних біоресурсів Тернопільрибоохорон: "Аварійний скид в річку нечистот недопустимий, навіть якщо їх технічна документація передбачає аварійний скид, то мав бути якись технічний резервуар, куди мав відбутися цей скид, а в річку це недопутимо. Наскільки пояснив нам директор комунального підприємства, він каже ми не більше 20 кубів в річку скидаємо на перекачувальні станції, це недопустимо, з його слів, 20 кубів це багато на перекачувальні станції, це не очисні споруди, де все частково очищено. Я думаю, що відповідальність за таке мала б бути велика".
Селищний голова Великих Бірок розповідає, на очисні споруди за два останні роки з селищного бюджету виділили близько ста тисяч гривень. Купили електронасоне та електротехнічне обладнання, встановили автоматику. Очисні споруди у Великих Бірках побудували тридцять років тому. Технологія очистки стічних вод наразі є дуже затратною, бо коли робили відповідні розрахунки ще в Радянському союзі електрика була дешевою, коли ж у селищі відновили роботу очисних споруд собівартість обробки стічних вод стала надто високою. Відтак, у Великих Бірках модернізували та змінили, за погодженням з екологічною інспекцією, схему очистки. А комунальники, аби здешевити послуги, працюють на неповну ставку.
Роман Мацелюх, голова селищної ради Великих Бірок: "0,75 директор працює, а деякі працівники на о,5 ставки, але не дивлячись на це очисні споруди працюють. Зрозуміло, що якщо їм 30 років, вони вже і комунікації інженерні, трубопроводи, насосне обладнання – зношені, бо працюють в агресивному середовищі, але я вже казав, що ми виділили з бюджету гроші, я як голова, в нас комісія жкг серйозна, рада пішли на те, щоб поміняти це все насосне обладнання на яке ви можете поїхати і подивитися чи воно працює чи не працює. Звичайно бувають такі випадки, коли стаються якісь аварії, буває що виходять з ладу насоси і буває таке, що робиться комунальний скид, це не тільки в нас, це всюди".
Петро Стрельцов, електрик комунального підприємства "Добробут" у Великих Бірках: "Технологічний процес в нас починається на каналізаційній станції де ми були, там попадають фекалії зі всього селища збираються в колекторі і насос направляються до цього пісковловлювача, пісковловлювачем спиняється пісок і все що грубше, що не можуть перетравити бактерії. З пісковловлювача по трубі потрапляють в аеротенки, в аеротенках активний мул переробляє фекалії, переробляє грубші частини на воду і розкладає їх. Після аеротенок вже перероблена активнивним мулом рідина потрапляє в бетонні відстійниики. З них все йде в хлораторну яму в заді за очисними спорудами, вже очищені води з ями потрапляють в басейн річки Гнізної".
Проблема з очисними спорудами існує не лише у Великих Бірках, така ситуація по всій Тернопільщині, деякі населені пункти взагалі очисних споруд не мають. З'ясувавши як працює обробка стічних вод, вже повертаючись мешканці Великих Бірок запросили нас на подвір'я і показали ось це
– Приблизно 5 років тут все тече, смердить дуже літом, взимку ми цього не бачимо, бо сніг, а тут городи все, діти, смердить страшне, всяка зеленина, стьоки.
За фактом стоку каналізації та нечистот в річку Гнізна прокуратура області проводить перевірку.
Ірина Вигонна, старший прокурор прокуратури області з питань захисту прав громадян та інтересів держави в екологічній сфер: "Ми розпочали перевірку на даний час дано доручення спеціально уповноваженим органам контролю у сфері охорони довкілля, а також прокурору Тернопільського району про проведення ретельної перевірки і надання оцінки відповідним посадовим особам. За результати перевірки будуть вжиті відповідні заходи. Відповідальність може бути досить різна починаючи від кримінальної відповідальності, і цивільна відповідальність, і дисциплінарна відповідальність, але про це говорити рано. Треба провести в першу чергу перевірку із залученням відповідних органів, відповідні заміри провести і тоді вже говорити про результати".
Перевірка триватиме впродовж одного-двох тижнів, повідомили в обласній прокуратурі.