додому Головні Йод чи не йод? Ось в чому питання: тернопільська лікарка розповіла, що...

Йод чи не йод? Ось в чому питання: тернопільська лікарка розповіла, що робити тернополянам в разі підриву ЗАЕС

1918

Йод, йод, йод… Звідусіль про йод. В аптеках розібрали всі запаси, калію йодид вже неможливо знайти. Люди панікують, в новинах часто говорять про можливий теракт на Запорізькій атомній електростанції. То що далі? Чи варто нам аж так хвилюватися та запасатися пігулками і препаратами йоду? Ми поспілкувалися з сімейною лікаркою Ольгою Сковронською та зібрали для вас прості та зрозумілі рекомендації.

Чому всі говорять про рятівну функцію йоду, якщо росіяни все ж  здійснять черговий теракт проти мирного населення? Йод – це елемент, необхідний для нормальної роботи щитоподібної залози. Щитовидка бере участь у процесах обміну життєво важливих органів і систем організму. А радіоактивний йод проникає і накопичується в її клітинах. До речі, лікарі  абсолютно чітко стверджують, що підвищення захворюваності на рак щитоподібної залози, яке спостерігається в Україні, Білорусі та в Росії, напряму пов’язане з викидом радіоактивного йоду внаслідок аварії на ЧАЕС. Серед дітей, вік яких на момент аварії становив до 14 років, збільшення випадків раку щитоподібної залози відбувалося у 3,5-4 рази. Найбільш чутливими були діти віком до 4 років. Навіть через 25 років після аварії захворюваність на рак щитоподібної залози у найбільш постраждалих регіонах залишається значно вищою, ніж у середньому по країні. 

Що ж таке калію йодид і як він може допомогти щитовидній?

Лікарський засіб калію йодид призначений для йодної профілактики. Він запобігає захопленню щитовидною залозою радіоактивного йоду, щоб захистити її від можливої онкології в майбутньому. 

“1 таблетка калію йодид містить 125 мг діючої речовини , з яких 10 мг – це йод. Добова доза йоду для людини – 90-300 мкг. В одному міліграмі – 1000 мікрограм. Тобто, 1 таблетка калію йодид практично в  1000 разів перевищує допустиму добову дозу йоду для дорослої людини. Така величезна доза потрібна, щоб на деякий час заблокувати щитовидну залозу, тоді вона не зможе захопити шкідливий радіоактивний йод”, – пояснює Ольга Сковронська, сімейна лікарка КНП “ЦПМСД”. 

“Приймати калію йодид варто  тільки у випадку реальної радіаційної небезпеки протягом двох годин після офіційного оголошення від ДСНС. Доцільним є прийом йоду на території в 500 км. від зони аварії. Віддалені райони будуть залежати від напрямку та сили вітрів”, – продовжує пані Ольга. Відстань від Тернополя до Запоріжжя близько 900 км.

Кому ж таки потрібно приймати калію йодид у разі реальної загрози?

“Калію йодид повинні прийняти люди віком до 40 років в районах забруднення радіоактивним йодом. Для дорослих і дітей від 12 років доза – 1 таблетка. Для дітей від 3 до 12 років – 62.5 мг Діти від 1 місяця до 3 років – 32 мг. Немовлята до 1 міс. – 16 мг.

Кому не рекомендовано приймати калію йодид?

“Через ризики важких серйозних побічних реакцій від прийому такої величезної дози людям у віці понад 40 років, які мають гострі алергічні реакції на йод, гіпотиреоз з усіма його наслідками, загострення хронічних хвороб, шкірні хвороби тощо, – не варто приймати цей лікарський засіб. Якщо людина 40+ знаходиться в зоні серйозного забруднення, їй може бути рекомендований прийом калію йоди, але це швидше виняток, ніж правило. Окрім того згідно досліджень, первинний рак щитовидної залози у віці понад 40 років буває рідко”, – розповідає сімейна лікарка.

Кому категорично не потрібно приймати калію йодид?

  • людям з серйозною алергічною реакцією на препарати йоду
  • важкі захворювання шкіри
  • людям з діагностованим туберкульозом
  • людям з хронічними захворюваннями нирок – нефрит, нефроз, хронічна ниркова

недостатність

  • людям з хірургічно видаленою щитоподібною залозою
  • людям з гіперфункцією щитовидної залози та які приймають гормонзамісну терапію (левотироксин).

Як давати йод маленьким діткам, які не вміють ковтати таблетку?

“1 таблетку розтовкти на порошок і розвести в 20 мл води (бажано скористатися шприцом). Отже, ви маєте 20 мл розчину, в якому міститься 100 мг йоду. А далі – проста арифметика :

  • 100 мг йоду – в 20 мл
  • 62, 5 мг йоду – в 12.5 мл
  • 32 мг йоду – в 6.4 мл
  • 16 мг – в 3.2 мл

Необхідну кількість препарату потрібно розчинити в молоці (рекомендовано) або іншій рідині (якщо немає молока)”, – чітко описує лікарка Ольга Сковронська.

Приймати йод “про всяк випадок” категорично заборонено. Це можна робити лише тоді, коли офіційно повідомлено про загрозу.

І варто не забувати, що останній робочий енергоблок Запорізької АЕС перевели у стан зупину у вересні 2022 року. А це означає, що енергоблоки ЗАЕС зупинені щонайменше 9 місяців та не генерують електроенергію протягом цього часу, – повідомляють у Державному науково-технічному центрі з ядерної та радіаційної безпеки.