додому суспільство “Ігор Ґерета – це вежа, на яку треба було опиратися”, – друзі...

“Ігор Ґерета – це вежа, на яку треба було опиратися”, – друзі вшанували пам’ять археолога

1081

Сьогодні минає 75 років з дня народження відомого археолога, мистецтвознавця, культуролога, громадського і політичного діяча, уродженця Теропільщини Ігоря Ґерети. Ігор Петрович помер на 64 році життя 5 червня 2002 року. За життя він встиг стати членом проводу Тернопільської крайової організації Народного Руху України, депутатом Тернопільської обласної ради, організатором і директором Інституту національного відродження України, який нині носить його ім'я. Рідні, друзі та колеги вшанували сьогодні пам'ять Ігоря Ґерети.

"Ігор Ґерета – це вежа, на яку треба було опиратися і на яку опиратися треба і зараз. Життя його гідне наслідування" – так про Ігоря Ґерету каже його дружина Надія. Жінка розповідає: Ігор Петрович усе своє життя присвятив Україні. А ще вірив у людей, завжди вірив у їх хороші якості.

Надія Ґерета, дружина Ігоря Ґерети: "Я йому казала: "Ігоре, подивися, оця людина до тебе недоброзичлива". Він каже: "Надійко, ти помиляєшся". У нього всі люди були хороші".

Один з улюблених висловів Ігоря Ґерети: "Життя прожити – це проспівати пісню". Пані Надія запевняє: і справді жив Ігор Ґерета, мов співав, але пісня та була радісна, піднесена. Усі його справи напрявляла велика любов до України.

Надія Ґерета, дружина Ігоря Ґерети: "Найбільшою рушійною силою його була любов до України. Він проспівав свою багатоголосу пісню життя. Багатоголосну – це означає, що усі сфери життя його торкалися, його боліли. Найбільше його боліла духовна Україна, духовне відродження України і духовна. І духовна Україна в розумінні Ґерети – це відродження стародавніх традицій українського народу".

Ігор Ґерета народився у Скоморохах Тернопільського повіту в родині священика. Після закінчення історичного факультету Чернівецького державного університету значну частину життя працював на різних посадах у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї. За антирадянську діяльність Ігоря Ґерету умовно засудили на 5 років і заборонили займатися наукою. Він був одним із засновників Народного Руху України. Відомий Ігор Ґерета не тільки в Україні, а й далеко за її межами. Усе його життя було спрямоване на здобуття Україною незалежності, на відродження культури і церкви.

Степан Барна, студент Ігоря Ґерети: "Ґерета під "золотим" вереснем створив об'єднання десидентів Тернопільщини, які в 60-х роках творили думку, творили і змінювали свідомість інтелігенції. Все було спрямовано на те, щоби Україна стала незалежною державою. Ґерета не просто людина, яка творила. Ґерета створив: і Народний Рух України, Інститут національного відродження України, створив наукове товариство імені Тараса Шевченка".

У Тернополі про Ігоря Ґерету не забувають. Його ім'я носить Інститут національного відродження та обласна школа мистецтв. Також у Тернополі два роки тому відновили щорічну історичну конференцію. Напрямки її роботи – це продовження досліджень, які свого часу започаткував Ігор Ґерета.