додому Новини Як допомогти військовим та цивільним подолати наслідки війни: досвід Тернопільщини

Як допомогти військовим та цивільним подолати наслідки війни: досвід Тернопільщини

312

Війна залишає не лише фізичні, а й глибокі психологічні рани. Багато людей приховують свій біль за звичним «нормально», хоча насправді вони переживають стрес, втрати та внутрішню зневіру. Особливо це стосується військових, які повертаються з фронту. Щоб допомогти їм та іншим вразливим групам, на Тернопільщині діє проєкт Empower Ukraine, який реалізовує “Ліга сильних”. Проєкт включає гуманітарну допомогу, психологічну підтримку та реабілітацію.

Психологічні травми, які не можна ігнорувати

За словами клінічної психологині Любові Качури, люди часто не помічають або не хочуть визнавати власні психологічні проблеми. Вони можуть маскувати свої переживання, кажучи, що у них «все нормально».

«Коли ми запитуємо: “Як ви почуваєтесь?”, відповідь часто однакова – “нормально”. Важливо побачити, що стоїть за цим “нормально”. Саме для цього потрібні знання, вміння та небайдужість», – пояснює фахівчиня.

Особливо це стосується військових. Вони повертаються додому, але часто стикаються з роздратованістю, імпульсивною поведінкою, проблемами зі сном та апатією. Для цивільних така поведінка може здаватися дивною, але це – природна реакція організму на екстремальні умови, у яких перебувала людина.

«Часто люди не розуміють, чому військовий роздратований, не хоче спілкуватися або скаржиться на безсоння. Для цивільних це здається ненормальним, але насправді це реакція на ненормальні обставини, у яких він перебував», – наголошує Любов Качура.

Навчання для лікарів і психологів

Щоб краще розпізнавати ознаки стресу і травм у ветеранів, лікарі первинної ланки та психологи мають навчитися помічати навіть найменші симптоми. Для цього у Більче-Золотецькій лікарні та реабілітаційному центрі організували спеціальний тренінг для сімейних лікарів, терапевтів, клінічних і медичних психологів.

«Потрібно більше спілкуватися з пацієнтом, розпитувати про його психологічний стан, звертати увагу на симптоми. Це допоможе правильно скерувати людину до психіатра чи психолога», – зазначає сімейна лікарка Аліна Гаразда.

Проєкт Empower Ukraine: підтримка вразливих груп населення

Проведення тренінгу – це один із напрямів роботи проєкту Empower Ukraine, який реалізовує «Ліга сильних» у співпраці з Європейським форумом з питань інвалідності (European Disability Forum). Він спрямований на покращення доступу до реабілітаційних послуг, зокрема психологічної допомоги, для вразливих груп населення у шести областях, серед яких і Тернопільщина.

Регіональна координаторка проєкту Світлана Демчук зазначає, що в рамках ініціативи працюють не лише з військовими, а й з особами з інвалідністю, внутрішньо переміщеними особами та мешканцями громад, які постраждали від війни.

«Ми як координатори проходили багато тренінгів щодо безпеки, взаємодії з бенефіціарами та коректної поведінки, адже ці люди дуже ранимі, особливо військові», – пояснює Світлана Демчук.

Допомога, яка змінює громади

Проєкт Empower Ukraine має на меті не лише допомогу людям, а й трансформацію громад, зробивши їх доступнішими та більш інклюзивними.

«Наша місія – забезпечити повну інтеграцію людей з інвалідністю в суспільство. Це включає моніторинг реалізації Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю. Ми прагнемо створити Європу та світ, де люди з інвалідністю є повністю інтегрованими в суспільство», – зазначає менеджерка проєкту Філіппа Такер.

В межах проєкту надається грошова допомога, асистивні засоби (крісло-колісні, палиці, милиці), а також проводяться тренінги з надання інклюзивної психологічної допомоги.

«Ми надаємо фінансову допомогу, допоміжні засоби, проводимо навчання та виступаємо за більш інклюзивну гуманітарну допомогу в Україні», – додає Філіппа Такер.

Результати проєкту Empower Ukraine

🔹 11 500+ осіб отримали грошову підтримку та асистивні засоби.
🔹 7500 осіб скористалися психологічною допомогою.
🔹 802 лікарі, соціальні працівники і психологи пройшли навчання з надання першої психосоціальної допомоги.
🔹 9 тренінгів для медичних і соціальних працівників, де навчалося 222 учасники.
🔹 17 адвокаційних тренінгів і семінарів для органів місцевого самоврядування.

Проєкт продовжує свою роботу, щоб зробити громади більш інклюзивними, а людей – більш стійкими перед викликами війни.

Цей матеріал створено за фінансової підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини (GFFO), CBM та Європейського Форуму з питань осіб з інвалідністю. Погляди, висловлені в цьому матеріалі, належать їх авторам, і тому жодним чином не можуть вважатися офіційною думкою фінансового партнера та Європейського форуму з питань інвалідності.