Сім років тому тернополянка Ірина Тимків заснувала мережу закладів позашкільної освіти під назвою “OOPS SCHOOL”. Вона пригадує, як для старту мала невелику інвестицію – 750 доларів. З цією сумою та великим бажанням створити щось своє Ірина разом з чоловіком ризикнули та навіть відмовилися від багатьох речей.
“Так як ми двоє люди, які культивують освіту, несуть це в світ, несуть не лише словами. Ми ризикнули, ми відмовилися від вступу в дольову участь, ми продовжили жити в орендовані квартирі. Ми відкрили для себе, що нам не дають навіть кредитів, бо тоді ще були аспірантами. Але маючи цей капітал – ми змогли,” – розповідає Ірина.
Перші навчальні заклади мали дещо іншу назву і за останні роки їхня концепція дещо змінилася, каже Ірина. Зараз же система навчання та виховання базується на ментальному здоровʼї – розвитку дитини й відновлення її емоційного стану. Аби до цього дійти, бізнес Ірини Тимків пережив чимало викликів. Серед яких – період коронавірусу, а згодом – велика війна. За місяць до повномасштабного вторгнення підприємиця відкрила нову локацію. Оскільки приміщення було розташоване поблизу критичних інфраструктур та без бомбосховища – центр довелося закрити.
“Це було дуже болюче для мене рішення насправді. Бо я дуже горіла, це був заклад нового формату. Ми зробили там локацію майстер-класів і для батьків, і я якраз дуже активно почала практикувати арттерапію. І це був не тільки дитячий простір, а й для випускників шкіл. Ми хотіли запускати “OOPS ЗНО” як окремий напрямок. Але війна внесла свої корективи,” – зазначає підприємиця.
Попри виклики війни, український бізнес продовжує вражати своєю стійкістю. Коли багато підприємців призупиняли чи закривали свою діяльність, більшість адаптувалися до реалій. Ба більше, навіть у складних умовах з’явилися нові бізнеси. Держава активно підтримує малий і середній бізнес через низку програм, які допомагають стартувати новачкам та триматися на плаву тим, хто вже працює. Вагому роль у цьому процесі відіграють міжнародні донори, сприяючи економічному розвитку країни, зазначає Оксана Качурівська.
“Кількість підтримки від міжнародних партнерів, в тому числі і грантових проєктів, суттєво зараз зросла. Проте вона направлена на два основні аспекти. Перший – допомогти тому бізнесу, який суттєво постраждав, аби вони не закрилися, відновили та потенційно продовжували свою діяльність. А другий основний акцент допомогти тому бізнесу, який може створити робочі місця,” – ділиться керівниця центру Дія.Бізнес у Тернополі.