додому Новини Друга Пречиста: історія та традиції свята Різдва Пресвятої Богородиці

Друга Пречиста: історія та традиції свята Різдва Пресвятої Богородиці

2542

Українці 21 вересня відзначають свято Різдва Пресвятої Богородиці. У народі його ще називають “Друга Пречиста”. 

Згідно із загальноприйнятим переказом, Діва Марія народилася в будинку Йоакима та Анни у Єрусалимі. У цей день підкреслюється, що Божа Мати є великою праведницею, помічницею і заступницею людей, яка народженням Христа зробила перший крок до вічного спасіння усіх людей.

Чому Друга Пречиста – жіноче свято?

Свято Другої Пречистої традиційно вважають жіночим святом. Цього дня жінку вшановували як продовжувачку роду.

Жiнки, в яких немає дiтей, справляли обiд i запрошували бiдних — “щоб молилися Богородицi за їхніх дiтей”. Такi жiнки також замовляли службу Божу в церквi, а пiсля богослужiння запрошували людей до себе на обiд.

Кажуть, що молитви до Пресвятої Богородиці майбутніх матерів про здоров’я та щастя дітей, на яких вони чекають, у цей день мають особливу силу.

Народні традиції на Другу  Пречисту

Різдво Пресвятої Богородиці відзначається як свято справжньої радості. У ці дні не працювали, не постували, а після молитов у храмі збирали веселі гостини. Урочистості підкріплювалися святковим застіллям.

На Другу Пречисту припадає і останній термін заготівлі чарівного зілля. Вважалося, що зібрані між Першою і Другою Пречистими приворотні трави мали особливу властивість привертати хлопця до дівчини (чоловіка до жінки) і навпаки. Тим-то й були зумовлені останні походи по калину й барвінок. Проте дітям забороняли ходити польовими та лісовими дорогами, бо “там вужі сушаться”.

З цього дня вже можна було засилати сватів до дівчат. “Прийшла Пречиста – принесла старостів нечиста”.  Якщо ж молоді вже зіграли весілля, то в цей день до них у гості йде рiдня, а молодим треба звiтувати перед гостями про своє подружнє життя.