Ображають у школі, в сім'ї, несправедливо ставлять оцінки? Відтепер школярі зможуть поскаржитися на це на вибір: у прокуратуру, міліцію чи обласне управління освіти. Вже незадовго в усіх школах Тернопільщини на дошці оголошень розмістять номери "гарячих" телефонних ліній. У цих інстанціях обіцяють, братимуть до уваги та перевірятимуть усі телефонні повідомлення учнів.
– Указом Президента визнано пріоритетом, вседержавним пріоритетом, визнано захист прав дітей. У зв'язку з цим генеральним прокурором внесено зміни до структури Генеральної прокуратури і прокуратури загалом. Зокрема, створено управління прав дітей у Генпрокуратурі, а на місцях ювенальні прокурори. Це прокурори, які будуть займатися безпосередньо захистом прав дітей. Наші неодноразові перевірки показали, що чимало порушень прав дітей допускаються у закладах і органах освіти, – пояснює начальник відділу захисту прав і свобод дітей прокуратури Тернопільської області Марина Чудопалова.
У Тернопільській області вже створили телефонні лінії, за якими діти зможуть повідомити про порушення їх прав вдома чи у школі. Зателефонувати можна безпосередньо до ювенального прокурора. Необхідні телефони будуть оприлюднені у школах на дошках оголошень. Розглядатимуться навіть анонімні повідомлення дітей. "Гаряча" телефонна лінія вже давно пацює для батьків та учнів в обласному управлінні освіти. Зателефонувати туди можна кожну другу та четверту середу місяця.
– В основному на неї звертаються дорослі: педагоги або батьки. Якщо брати аналіз по зверненнях, то я вам скажу, що 80% звернень усі йдуть анонімно. А особливо, що стосується дітей, які навчаються в школі. Тобто батьки не хочуть називати свої прізвища, але ми обов'язково по фактах розбираємось, що стосується проблем у конкретній школі області, – каже в.о. начальника управління освіти і науки Тернопільської ОДА Володимир Долинний.
Зі своїми скаргами учні можуть також звернутися до дільничного інспектора, начальника або старшого служби кримінальної міліції у справах дітей, начальника громадської міліції рай- або міськвідділу. Листівки з телефонами правоохоронці уже направили у школи.
– Це для всіх повідомлень. Це не стосується, як ви говорите, лише вчителів. Це різного роду повідомлення, на які ми будемо реагувати. Крім того, якщо не вирішується питання на місцях, ми рекомендуємо у цій же листівці звернутися до керівників служб обласного управління. Це буде мій телефон. Такі листівки вже розвішані по школах і інших навчальних закладах, – розповів начальник відділення кримінальної міліції у справах дітей УМВС України в області Анатолій Вонсович.