
Цього року в Україні вперше відзначають День писемності та мови 27 жовтня.
З 1997 року українці традиційно відзначали День української писемності та мови 9 листопада. У цей день вшановували пам’ять преподобного Нестора Літописця, який започаткував писемну українську мову.
Але цього року святкування зазнало змін – Україна вперше відзначила День української писемності та мови 27 жовтня. Причиною цієї зміни став перехід на новоюліанський календар, що призвело до зсуву дат на 13 днів вперед. Тому тепер день пам’яті Нестора Літописця припадає на 27 жовтня.
28 липня 2023 року Президент України підписав указ про зміну дати святкування Дня української писемності та мови – з 9 листопада на 27 жовтня.
За висновками дослідників, писемна українська мова має свій початок завдяки преподобному Нестору Літописцю, який створив найдревніший твір історіографії та літератури українців, відомий як “Повість минулих літ”. Цей твір був завершений приблизно у 1113 році і складався на основі сучасних подій, архівних літописів, народних переказів і оповідань.
Учені стверджують, що в середньовічній історії немає аналогічних літописів, як “Повість минулих літ” Нестора.
Кілька цікавих фактів про українську мову:
- В українській мові налічується приблизно 256 тисяч слів, але варто враховувати, що ця кількість стрімко зростає, тому в реальності наразі вона є більшою.
- Найбільш вживаною літерою в українській мові є літера “п”, з якої починається найбільша кількість слів, у той час як найменш вживаною є літера “ф”.
- Українська мова славиться багатством зменшувальних форм, наприклад, слово “вороги”, яке може стати “вороженьки”.
- Поезія Тараса Григоровича Шевченка, зокрема його “Заповіт”, є рекордсменом серед перекладених творів, оскільки його переклали на 147 мов у світі.
- Найстарішою відомою українською піснею вважається “Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш”.
26 жовтня 1989 року українська мова стала державною, нині нею володіє близько 45 мільйонів людей у всьому світі.