додому культура Чернихівці Збаразького району готуються до відзначення 550-річчя села

Чернихівці Збаразького району готуються до відзначення 550-річчя села

1999

Відзначити поважну дату – 550 річницю з дня першої згадки про село – активно готуються у Чернихівцях Збаразького району. Напередодні святкування чернихівчани з особливим піднесенням переказують слова Митрополита Української греко-католицької церкви Андрея Шептицького, який у 1906 році перебуваючи у Чернихівцях назвав село "маленькою Швейцарією".

Понад 500-літня історія Черниховець тісно пов'язана зі Збаражем. Перша літописна згадка про село датується 1463 роком. Мешканці розповідають про кілька версій походження назви "Чернихівці". Одна з них – на Веселенській горі був чоловічий монастир, куди приходили на відправи монахи. Від "ченців" люди й виводили назву села. Інша легенда, яку згадує 95-річна мешканка Черниховець Наталія Гураль, про першого жителя цих земель, ім'я якого і дало назву новому поселенню.

Наталія ГУРАЛЬ, 95-річна мешканка с.Чернихівці Збаразького району: "Казали, що якийсь Черняхівський був першим, поселився, але чи то правда, я не знаю".

 

Довгожителів села, яким за дев'яносто, залишилось кілька. Одна з них Наталія Гураль бачила, як село не раз занепадало і відроджувалось.

Наталія Гураль, 95-річна мешканка с.Чернихівці Збаразького району: "Було все під соломою, хати були ліпляні з глини, кликали людей на толоку, скликали сусідів, і так клали ту хату, зо три рази робили ту толоку, всі наклякачи так мняли ті гламуси. Потому накривали ті хати соломою, всі соломою, тут бляхи не було, навіть не пам'ятаю, яка була бляха".

Село переживало повстання, воєнні лихоліття, радянські часи і з радістю зустріло Незалежність України. Сьогодні у Чернихівцях – майже 500 дворів і 1500 мешканців, чимало пам'яток архітектури. Тут працює загальноосвітня школа, дитячий садок, амбулаторія загальної практики-сімейної медицини, чимало фермерських господарств. Пишаються чернихівчани церквою Святої Трійці, власним сільським хором, багатьма визначними вихідцями села.  

Отець Михайло Паньків, парох церкви Святої Трійці с.Чернихівці Збаразького району: "Ми маємо таку історію, сиву істрію давнини, за яку не стидно принаймні, бо з церкви і з села вийшло багато світочів, таких знаменитих людей, які у своєму житті досить зробили для України, прославлення її. І хотілося, щоб село жило, зберігало себе, щоб люди цінували ту землю, на якій живуть".

Мешканці Черниховець – як старожили, так і молодь – пишаються своїм селом та довголітньою його історією і село рідне дуже люблять.

Діана та Христина, мешканки с.Чернихівці Збаразького району: "Наше село дуже красиве, там є наша річка, яка називається Гнізна, вона дуже красива… Ми ходимо з мамою і з татом в ліси, збираємо сунички, зходимо до річки в вихідний, а можемо просто посидіти біля хати і подивитись на красивий краєвид нашого села".

Нині чернихівчани активно готуються до відзначення поважної дати – 550 річниці з дня першої згадки про Чернихівці. У неділю, 11 серпня, запланували велике святкування, яке розпочнеться зі Святої Літургії у місцевій церкві, далі освятять фігуру Матері Божої у центрі Черниховець, а з 16 години почнуться забави.

Марія Кипибіда, сільський голова  с.Чернихівці Збаразького району: "Так як ми плануємо проводити свято села не в приміщенні, а біля будинку культури, йдуть підготовчі роботи по монтажу сцени, зроблений монтаж лавок для сидіння. Запрошуємо всіх, чиї коріння з Черниховець, до нас у неділю".

З нагоди п'ятсот п'ятдесятої річниці Черниховець видали книгу "Чернихівці – відомі й забуті сторінки історії". Це видання – перша сроба на основі архівних та музейних документів, спогадів, діаспорних видань зібрати докупи і показати світові славні сторінки понад півтисячолітньої історії села Чернихівці Збаразького району.