додому духовність Біля стін бережанського монастиря ХVIII століття поховані німецькі вояки Другої світової

Біля стін бережанського монастиря ХVIII століття поховані німецькі вояки Другої світової

763

59 німецьких вояків часів Другої світової війни, поховані спочатку біля стін монастиря бернардиців ХVIII століття у Бережанах, перепоховані на Львівщині на збірному цвинтарі у селі Потелич, та значно більша їх кількість вічний спокій знайшла саме у Бережанах. У приміщенні монастиря отців-бернардинів, де зараз професійно-технічне училище Бережанської виховної колонії, у часи Другої світової був госпіталь.

У час Другої світової війни комплекс споруд монастиря отців бернардинів став військовим госпіталем для німецьких солдатів.

Євген Рубінець, заступник начальника із соціально-виховної та психологічної роботи Бережанської виховної колонії для неповнолітніх: "Як мені розказували спеціалісти і люди, які були свідками і очевидцями тих подій, в тому госпіталі були досить таки великі світила медичної науки, які робили вкрай важкі операції в польових умовах. Звичайно, що ті люди, ті солдати, які помирали, не витримували тих поранень, їх зрузу же хоронили. Буквально за цієї стіною – метр від сили, більше не буде – було поховання німецьких вояків".  

Аби зробити перепоховання, німецька спілка з догляду за похованнями військовослужбовців звернулася до Державної пенітенціарної служби України за дозволом на проведення відповідних розкопок, які провели біля цієї стіни позаторік.

Євген Рубінець, заступник начальника із соціально-виховної та психологічної роботи Бережанської виховної колонії для неповнолітніх: "Було викопано тут останки 59 німецьких вояків. Їх забрали в кульочки такі на збірний цвинтар, який є в західному регіоні в Потеличі, це Львіська область. Я особисто – цікаво так само – був свідком, коли викопували останок льотчика. Чому ми зробили такий висновок, що це льотчик, тому що тіло, мається на увазі кістки, були обгорнуті в останки парашута. Звичайно, все зогнило, але ті лімки, те все було. І при ньому було знайдено нагороду – це залізний німецьких хрест. Як сказав керівник розкопок, це є досить велика така нагорода. Останній раз вони викопували таку нагороду на Волині три роки тому назад. І ту нагороду, ті кістки, – все повністю в кульочку відправляли туди – в Львівську область. І при них були ше такі жетончики, по яких робили опізнання. І ті жетони відправляли вже тим родичам, які, можливо, збереглися у німецьку сторону".

З-під стіни забрали останки 59 німецьких вояків, та знайшли тут, поруч із будівлею монастиря,  вічний спокій значно більше німецьких вояків. За документами, було тут 580 поховань. Розкопки німецька сторона через дороговартісність робіт, що фінансуються за благодійні внески, навряд чи продовжить, бажуть у Бережанах.

Євген Рубінець, заступник начальника із соціально-виховної та психологічної роботи Бережанської виховної колонії для неповнолітніх: "Мабуть, що ні. Тому що після війни вже були побудовані деякі будівлі, споруди і зараз, щоби це все зносити і робити розкопки, як сказали керівники цих розкопок, немає стільки коштів, тому шо кошти в основному йдуть на пожертвування".