
Майдан закінчився, проте в країні нічого не змінилося. Люди продовжують порушувати закони, злочинців покривають, справи не доводять до кінця. Так вважає начальник відділу охорони водних біоресурсів Тернопільрибоохорони Андрій Об'єщик. Він наводить чисельні приклади порушень в природному середовищі, свідками якого стала й знімальна група TV-4, чоловік не розуміє чому відповідні органи не це не реагують. А навпаки тиснуть на рибоохоронців.
З 31 березня на 1 квітня знімальна група TV-4 вирушила у спільний рейд з Тернопільрибоохороною в Касперівці Заліщицького району. Ми стали свідками численних порушень в природо-заповідному фонді, зокрема виявили більше 15 браконьєрських риболовних сіток, довжиною 100 метрів кожна, бачили незаконно встановлені закриті під ключ буди, де браконьєри зазвичай зберігають сітки, спеціально зрубані і кинуті у воду дерева, з яких порушники роблять штучні нерестилища.
А в скелях, близько села Голігради Заліщицького викрили незаконний промисл риби – браконьєри із природніх джерел створили штучні басейни. Вони сітками ловили рибу в Сереті і переносили її туди, далі продавали. Працівники рибоохорони все що було у їх компетенції зробили, каже Андрій Об'єщик: сітки вилучили, а інформацію про порушення передали в природоохоронну прокуратуру і попросили повідомити про результати розслідування, жодної відповіді дотепер не отримали.
Під час нерестової заборони Тернопільські рибоохоронці зафіксували три факти спуску ставків. В селі Мухавка нарахували рекордні збитки -780 тисяч гривень. Проте кримінальну справу проти чоловіка, що спустив став порушувати не збираються.
– Прийшов висновок Чортківського РВ підписаний в.о. начальником Свинарчук. Я зачитаю: "З пояснення Візероти вбачається, що він виловлював ту рибу, яку сам запустив в став, а тому нікому не заподіяв ніякої шкоди. Відколи працівник міліції, а це, бачимо, дільничий інспектор, може виступати в ролі експерта. Получається, що міліція виступає в ролі суді, в ролі не знаю чого. Зараз ми будемо протестувати це. Що вони далі пишуть: "Таким чином при вищеперелічених подій підстав для внесення даних в єдиний реєстр немає". Тобто кримінальна справа по цих 780 тисячах не порушена, – розповідає начальник відділу охорони водних біоресурсів в Тернопільській області Андрій Об'єщик.
Не визнає своєї вини і шукає допомоги у депутатів обласної ради лісничий Білецького лісництва, який разом зі своїми єгерями спустив став і виловлював рибу, каже Андрій Об'єщик. Тоді рибоохоронці нарахували нанесені природі збитки на більше як 94 тисячі гривень.
– Не визнає вини, каже що рибоохорона займається підставою, просто підставляє їх. Не можу зрозуміти, що впродовж двох діб спускалися водойми і державний орган – лісовики, які б мали передзвонити в МНС, екологію, рибоохорону чи будь яку іншу службу доповісти, що падає рівень води, давайте щось робимо, чи навіть самі додуматися, понасипати мішки з землею, позакидати, щоб не витікала та вся вода, то вони просто стояли дивилися, виставили собі сітки, які унеможливили прохід риби, щоб вона нікуди не втекла, хотіли виловити її, – говорить Андрій Об'єщик.
Зафіксували під час нерестової заборони також два випадки ловлі риби електровудкою. Стосовно правопорушників з Чистилова, які в передвеликодню ніч застосовували електровудку триває слідство. Люди готові відшкодувати збитки завдані природі. Більш цікавий другий випадок, каже Андрій Об'єщик, коли в Борщівському районі на ловлі електровудкою затримали інспектора національного парку Хотинський. За кілька днів з'ясувалося, що чоловіка звільнили минулим числом.
– Коли ми попередзвонювали по його керівниках, він звільнений 23 числом, його затримали 25, а звільнили 23. Що цікавого він ще розказав, він каже: хлопці, та в мене вдома ще три таких електровудки. Ту одну ви зловили, вдома є ще три. В мене запитання, а де ти взяв ті електровудки, будучи інспектором? Чому в Хотинському каньйоні ні одна електровудка незареєстрована. Заходимо наперед, ці електровудки напевно були затримані, вилучені і просто порішались, – каже Андрій Об'єщик.
Випадків, коли порушників покривають і не доводять справи до кінця, чимало, каже Андрій Об'єщик. У приклад наводить рішення суддів, в більшості яких за відсутності події чи складу злочину порушників не притягують до відповідальності. Є ще більш абсурдніші рішення, коли судді зобов'язують рибоохорону віддати вилучені у браконьєрів незаконні засоби лову, зокрема сітки. З таким станом справ боротися з браконьєрством немає сенсу взагалі, каже Андрій Об'єщик.
– Пройшов майдан, революція ще триває, люди не мають страху, не бояться, не зважають на те, що загинула велика кількість народу, займаються далі бездіяльністю, і думають, що це далі так пройде. Ми висловлюємо протест проти цього. Для чого нам тоді займатися цією роботою, виловлювати браконьєрів, коли вони до логічного завершення не доходять, – вважає Андрій Об'єщик.
Рибоохоронці кажуть, замість розслідування злочинів, правоохоронці тиснуть на працівників Тернопільрибоохорони і навіть відкривають проти них кримінальні справи. Працівники рибоохорони вимагають, цитую: "Забрати руки від їх управління та інспекторів." Вони кажуть, що їм залишається хіба що писати заяви на звільнення, вступити в лави активістів, автомайдану і з ними проводити інші, більш активні дії. Або ж очолити люстраційні комітети.
– Ми таки вимагаємо зараз призупинити ці діяння, тому що не може бути так. По кожному чоловіку, який зараз до нас простягає руки, буде відповідне реагування щодо них. Також можемо багато чого розказати і показати, це не погроза, це вже крик душі, бо далі так тривати не може. Хлопці сидять в такому стані і не знають, що далі робити, їхати чи не їхати далі в рейд. А чого їхати, якщо ми не маємо логічного завершення зі сторони суддів, якщо це просто адмінка, якщо порушений кримінал зі сторони міліції і нагляду прокуратури. Для чого ці всі листи, доля чого я їх пишу. Чого вони не доходять до логічного завершення.
Розлоге інтерв'ю з начальником відділу охорони водних біоресурсів Тернопільщини дивіться в підсумковому випуску новин у неділю, 22 червня та згодом на сайті.