додому Головні “А моїй дитині навчання тут подобається”: чи планують українські школярі повертатися з-за...

“А моїй дитині навчання тут подобається”: чи планують українські школярі повертатися з-за кордону

1670

“Все виглядало доволі просто: скоро війна закінчиться – ми повернемося”. Так думали багато жінок з дітьми, які виїхали з початком війни за кордон – щоб зберегти психіку дитини, її нормальний сон, дати безпеку та не слухати звуки сирен повітряної тривоги. Минуло більше року з початку війни. Сьогодні у матерів, які за кордоном, постають нові запитання та виклики: як бути далі з українською школою? Чи приймуть дитину після повернення з-за кордону? Що для цього потрібно? Чи можуть її просто виключити зі школи? Взагалі, в якому стані буде українська освіта найближчими роками? 

Якщо спершу йшлося насамперед про безпеку, то сьогодні вже йдеться про знання дітей, їхню адаптацію в іноземних школах. Чи вивчили діти мову достатньо, щоб повноцінно опановувати науки? Чи змогли вони соціалізуватися і завести друзів? Чи не втратили вони звʼязок з українською школою? Чи готова українська школа буде прийняти їх назад без складних процедур та заморочливих бюрократичних кіл?

І від цих відповідей безпосередньо залежить, який вибір зроблять мами зі школярами.

Експерти кажуть: освіта буде важливим фактором, коли родина вирішуватиме, повертатися в Україну чи ні.

Пані Оля, яка з двома дітьми вже більше року живе у Польщі, розповідає, що її старша дочка відвідує там 2 клас. В українській школі продовжує вчитися на екстернаті. Тобто, по факту, другокласниця тягне дві програми і дві школи. Дитині подобається польська школа, вона швидко адаптувалася та легко вивчила мову. Проте найбільше приємно дивує сам підхід до навчального процесу – повага до особистості дитини, більше вільного простору, неперевантажена програма, орієнтація на практичні знання, матеріальне забезпечення шкіл. У польських школах багато роблять для загального розвитку дитини – учнів весь час водять на екскурсії, у музеї, кіно і театр. Чи планують вони повертатися в Україну? Жінка каже, що живуть в підвішеному стані – поки триває війна і її рідний брат на фронті важко сказати про час повернення та плани на майбутнє. 

Якраз найбільше українських дітей прийняли школи Польщі та Німеччини – близько 200 тисяч кожна. Тимчасовий захист, який отримали українські біженці в ЄС, гарантував дітям насамперед право на освіту. Сьогодні міністр освіти України Оксен Лісовий вже заявляв, що країна прагне повернути дітей, які через війну виїхали за кордон.

Що для цього робить Міністерство освіти і науки України?

Там розробили методичні рекомендації щодо окремих питань здобуття освіти в школах в умовах воєнного стану.

Ці рекомендації стосуються таких питань:

  • забезпечення безперервності здобуття освіти
  •  оцінювання результатів навчання
  • переведення на наступний рік навчання/зарахування результатів навчання
  • отримання документів про здобуття освіти

Як відбуватиметься повернення українських дітей із закордонних шкіл? 

Зарахування до шкіл після повернення в Україну здійснюється за заявою одного з батьків, опікунів чи законних представників. Дитину зараховують в ту ж школу, де навчалася раніше, або до іншої (обирають батьки).

Міністерство також рекомендує школам враховувати успішність у закордонних школах  під час зарахування до української. Тут йдеться про предмети, які дублюються в програмі. Для цього потрібна довідка зі школи, де дитина так.

З української мови, літератури та історії України можна пройти оцінювання та отримати річну оцінку.

Також відповідне оцінювання дитина проходить, якщо не має довідки із закордонної школи. Для 5-8 та 10-го класів таке оцінювання може проводитися навіть у форматі 2-бальної шкали (склав – не склав).

Як із тими дітьми, які з-за кордону навчаються онлайн в українських школах?

Свідоцтво про здобуття освіти видають дітям, які перебувають за кордоном та навчаються в українських школах онлайн. Якщо ж дитина закінчила іноземну школу та отримала документ, то він дійсний і в Україні.

Попри всі труднощі, в тому числі і в освіті, Україна чекає своїх школярів. В Міністерстві кажуть, що створюватимуть такі умови, щоб українські діти поверталися та отримували якісну освіту вдома. Тому що творити нову українську Україну маємо, насамперед, з освіти наших дітей.