додому культура Презентували книгу «Чернихівці: відомі й забуті сторінки історії»

Презентували книгу «Чернихівці: відомі й забуті сторінки історії»

1554

«Чернихівці: відомі й забуті сторінки історії» – книгу з такою назвою презентували на Дні села у Чернихівцях Збаразького районну. ЇЇ автор – історик Михайло Петришин. Книга є першою спробою на  основі спогадів, унікальних архівних та музейних документів висвітлити сторінки історії 550-літнього села.  Видання, каже автор книги, буде корисним для істориків, краєзнавців, громадських діячів та усіх тих, хто цікавиться історією рідного краю.

Книга про Чернихівці, що у Збаразькому районі видається вперше. Це видання є зібранням  фотографій, окремих історичних даних з різних енциклопедій та унікальних архівних документів, які тривалий час припадали пилом. Книгу видали накладом  в 1000 примірників.

Михайло Петришин, автор книги: "Ця книжка сама по собі є майже унікальною річчю, тому що дуже багато таких матеріалів, яких не було ніде. Згідний, є багато такого, чого вже було опубліковано. Наприклад, в тернопільському енциклопедичному словнику чи ще десь. Але в основному це тільки спогади наших людей, чернихівчан. Ми збирали матеріали майже рік. Це по факту унікальний матеріал, тому що люди згадували, переживали це все по наступному разу. Дуже багато матеріалу з визвольних змагань. Оце дійсно для людей було важко. Вони це все пригадували, переживали. Люди, які були виселені, для них це була справді робота важка".

У Чернихівцях народилося багато визначних людей, про яких детально описано в книзі. Серед них Володимир Джус – винахідник, який розробив скріплювачі для авіаційного будівництва. За словами Михайла Ратушного, уродженця села, який допоміг видати книгу, знайдено чимало світлин, що здавалися вже втраченими.

Михайло Ратушний, голова Української Вснсвітньої Координаційної ради, уродженець с.Чернихівці Збаразького району: "Книжка на 300 аркушів. Я думав, що про Чернихівці знаю все, але коли я читав перед здачею в друкарню цю книжку, зрозумів, що дуже-дуже мало знаю про своє село. Тому ця книга буде окрасою багатьох бібліотек. Я думаю вона буде цікава не тільки для чернихівчан, томущо піднятий дуже серйозний пласт історії: і Литовський період – архівні документи, карти, і період Польський , і Національно-визвольних змагань, і сучасний  період. Це базується на історичній розвідці і на спогадах людей".

Віднайдені оригінальна печатка сільської ради початку 20 століття та фотографії майже усіх чернихівецьких вояків ОУН-УПА, є результатом кропіткої роботи. Автор книги пригадує, що під час збору матеріалів дивувався віднайденим унікальним фактам.

Михайло Петришин, автор книги:  "Ігор Дуда, тернопільський архівіст-історик. В нього є матеріал, що через нашу річку Гнізду мав проходити кордон Австро-Угорщини і Росії. І відповідно ми були прикордонною зоною, а не села на Збручі, де люди були розділені на віки, сім’ї і так далі. Багато фактів по УПА, ОУН. Якуі були закриті, які тільки люди пам'ятали, які незавжди розповідали через те, що та тема була заборонена просто".

Михайло Ратушний, Ігор Олещук, Михайло Петришин – ці люди доклали чимало часу та зусиль, аби книга "Чернихівці: відомі й забуті сторінки історії" вийшла до дня святкування 550 річниці з часу першої офіційної згадки про село Чернихівці.