
Літаки часів Першої та Другої світових воєн розсікали сьогодні небо над Тернополем. Кортеж британських ретро-літаків, які поверталися на батьківщину з фестивалю ретро-літаків у Києві, сів у Тернопільському аеропорту дозаправитсь. Окрім цих семи повітряних суден, глядачі змогли роздивитись і сучасні моделі літаків, а також ретро-автомобілі.
Тернопільська авіація вишикувалась в очікуванні іноземної. Проте сьогодні головні герої не вони. Невдовзі до місцевих приєднуються літаки з західної України – Рівного, Коломиї. Тепер вже разом чекають іноземну делегацію. А заодно допомагають поповнювати фотоальбоми тернополян. Поблажливі пілоти навіть посидіти в повітряних суднах дозволяють. І ось у небі з'являється авіація серйозніша та старша – кортеж із семи британських ретро-літаків.
У Тернополі іноземна авіація зупинилась по дорозі на батьківщину. Сім повітряних суден повертаються додому у Велику Британію із фестивалю ретро-літаків у столиці України.
Антон Флекей, співорганізатор дійства: "Вони летять з виставки з Жулян, з Києва. В нас спинились на дозаправку. Бажаємо їм щасливо долетіти і додому".
Проте дозаправки після перельотів потребують і самі пілоти. У Тернополі їх зустрічали як героїв – з вишитими рушниками і хлібом-сіллю. Частування припало іноземцям до смаку.
Джонатан Елвес, пілот із Великобританії: "Всі ми літаємо 20, 30, 40 років. Але ніхто ще такого прийому не бачив, як в Україні… Це не дуже відома країна в Великобританії, але ми надіємось змінити це".
Принца Майкла Кентського, який прилетів до України з делегацією, у Тернополі не дочекались. Натомість у команді прилетіли дві жінки, одна з яких – пілот. Інша супроводжує у подорожі чоловіка. Бо сам політ надто відповідальний. Іноземці готувались до нього два роки.
Джонатан Елвес, пілот із Великобританії: "Ми привезли назад літак ЯК-3. Після 70-ти років цей літак повернувся знову в Україну. Це був історичний політ".
Олег Семцев, дизайнер, захоплюється авіацією з дитинства: "Самі старі – це, звичайно. англійські тагермуси. Перші моделі таких літаків датовані ще на зорі зародження авіації – 1915-1916 роки. Це літаки перших світових воєн. Тільки люди почали літати, зразу почали на них воювати".
Найстарший із тернопільського авіаарсеналу – ЯК-12. Це літак 60-х років минулого століття. Проте він і досі в робочому стані. І хоча на святі обійшлось без польотів, гостей переповнювали враження:
– В мене дуже цікаві враження про це місце, бо було дуже багато літаків невідомих, які я ще не бачив. До того ж вони не будуть сідати на асфальт, а на грунт.
– Це старовинні тренувальні літаки англійських ВПС. Досить прості в експлуатації. Цікаво, що вони збереглися, цікаво, що вони досі в робочому стані. Неймовірно, що люди прилетіли з Англії в Україну і повертаються назад. Було б приємно, якби ми такі свої літаки могли показати, політати.
– Вони дуже красиво і елегантно спустились на наше поле, дали можливість роздивитися себе, порадували нас. Рада, що є такі літаки і люди, які готові вкладати багато зусиль і часу, щоб підтримувати їх в хорошій формі.
Проте сьогоднішня подія мала на меті не лише розваги.
Микола Головач, перший заступник голови Тернопільської облдержадміністрації: "Сьогоднішній зліт малої авіації і ретроавіації Великобританії буде стимулом для початку відновлення роботи аеропорту".
Це згодом, а поки великобританська ретроавіація з Тернополем попрощалась. Проте пілоти обіцяли повернутись.