додому здоров'я Засмагати чи не засмагати?

Засмагати чи не засмагати?

764

Спека на Тернопільщині здаватись, схоже, не збирається: температура повітря щодня поступово піднімається, а похолодання, чи тривалих дощів синоптики поки не прогнозують. Рятуються люди від спеки переважно поблизу водойм – там засмагають і купаються. Та попри користь сонячних процедур, від них і чимала шкода, застерігють медики.

Ті, хто любить засмагати, не помиляються, бо засмага – це не лише красиво, а й корисно. Сонячні процедури зміцнюють імунітет, покращують обмін речовин, активізують розумову і фізичну діяльність. Та забагато сонця – це вже шкода для організму, застерігають лікарі.

– Більшість людей думає, що чим більше ми будемо засмагати, тим більше будемо отримувати здоров'я. Приведу народну мудрість: чим відрізняється отрута від ліків? Тільки дозою. І так само потрібно правильно дозувати сонячні промені і знову ж повернемся до того періоду, коли краще засмагати, це бажано до 12 дня і бажано після 16.00, – розповідає лікар-методист комунальної установи Тернопільської облради "Центр здоров'я" Андрій Зарусінський.

Засмагання в обідню пору загрожує тепловими ударами та сонячними опіками. Щоб їх уникнути, потрібно засмагати не лише у період, коли сонце не дуже активне, а й поступово привчати організм до сонця, починаючи перебувати під його променями з десяти хвилин. Забороняють лікарі тривалі сонячні процедури людям з хворим серцем, судинами, печінкою, а також тим, у кого порушений обмін речовин.

– Протипоказано засмагати людям, які схильні до різноманітних утворень на шкірі, такі  як меланома і інші утворення, які можуть перейти потім в ракові захворювання. Сонце, все-таки, воно сприяє поширенню таких захворювань, – каже Андрій Зарусінський.

Легка засмага робить шкіру гладкою і еластичною. На сонці в організмі утворюється вітамін D, необхідний для нормального обміну речовин і засвоєння кальцію та фосфору. Вітамін D сповільнює швидкість ділення ракових клітин і підвищує захисну функцію організму проти злоякісних пухлин. Тому в сонячних краях люди рідше хворіють на рак грудей, товстої кишки та простати. Якщо вам не протипоказано, засмагати лікарі не забороняють, лише нагадують – у всьому потрібно знати міру.