додому освіта У дитсаду Великих Дедеркал на Шумщині бракує місця для всіх охочих...

У дитсаду Великих Дедеркал на Шумщині бракує місця для всіх охочих дітей

965

Дошкільна освіта в Україні для дітей п'ятирічного віку з 2010 року обов'язкова. Це означає, що кожна дитина, якій виповнилося п'ять, має ходити у дитсадок. На практиці так не завжди. На Тернопільщині дошкільною освітою охоплені 79% дітей віком від 3 до 6 років. У селах зазвичай не вистачає дітей для створення дитсадка, а в містах – дитсадків. У Великих Дедеркалах ситуація для села нетипова: там думають, куди подіти дітей, які хочуть ходити у дитсадок – чинне приміщення всіх охочих вмістити не може.

Допоки в старших свято і відповідальні виступи, менші вихованці Великодедеркальського дитсадка граються і радо розповідають про свій дитсадок.

Саша Шатковський, чотирирічний вихованець дитсадка с. Великі Дедеркали Шумського району:

"- В садочок любиш ходити?

– Да.

– А чого?

– Щоб вчитися.

– А чого ти вже навчився в садочку?

– Гратися гарно".
 

Іллюша Собан, трирічний вихованець дитсадка с. Великі Дедеркали Шумського району: "- А як ви граєтесь, чим ви граєтесь?

– Машинками, ігрушками.

– Цікаво в дитсадку тут гратись?

– Да, да.

– А крім того, що граєтесь, що ви робите ще?

– Малюємо, ліпимо".

З 1 вересня ходити у дитсадок у Великих Дедеркалах може пощастити не всім.

Світлана Трофимець, завідувач дитячого садка с. Великі Дедеркали Шумського району: "В нас дві групи дошкільних, в кожній групі по 26 дітей. Цього року ми 22 дітей випустили із дитячого садочка, підуть до школи. Решта – лишаються, але дуже є багато бажаючих потрапити  в наш дошкільний заклад".

Зсувати тісніше ліжечка у спальнях вже немає куди – приміщення Великодедеркальського дитсадка замале, аби прийняти всіх охочих. Цю проблему вже намагались роз'язати понад 20 років тому. Новий корпус дитсадка на 150 місць почали зводити на початку 90-х років минулого століття. У 1993 фінансування з державного бюджету припинили і будівництво зупинилось. Стоятиме так ця недобудова, схоже, і далі.

Іван Данилюк, сільський голова с. Великі Дедеркали Шумського району: "Нема перспективи на сьогоднішній день на рівні районному і обласному щодо побудови цього дошкільного закладу".  

Світлана Демчук, заступник голови Шумської райдержадміністрації з гуманітарних питань: "Обіцяти Івану Федоровичу – сільському голові, що ми приймем активну участь в добудові цього приміщення ми не можемо. Наш районний бюджет дозволяє нам фінансувати заробітну плату і енергоносії. Все інше – це десь спонсорські гроші. Ми десь в пошуках цих спонсорів".

Як вийти із ситуації нестачі місць у дитсадку Великих Дедеркал думають давно. Виходів, каже сільський голова, є кілька. Так, близько десяти дітей може прийняти дитсадок у сусідньому селі, та батьки на це не дуже погоджуються.

Іван Данилюк, сільський голова с. Великі Дедеркали Шумського району: "Сусіднє село – це 1,5 кілометра Вовківці, але трошки і траси нема, тому що якщо з Малих Дедеркал, сьогодні діти доїжджають, то і автобус і все це по трасі, то діти доїжджають. А там трошки збоку, то не зовсім зручно".

Глобальніший вихід із ситуації пропонує районна і обласна влада. Це створення на базі загальноосвітньої школи у Великих Дедеркалах навчально-виховного комплексу, до якого увійшов би і дитсадок. Там, кажуть, і місця для всіх дошкілят вистачило б, і умови були б кращими.

Оксана Піхурко, заступник начальника управління освіти і науки Тернопільської облдержадміністрації: "Я думаю, що тут перспектива є хороша, перспектива в тому числі і фінансова, адже навчально-виховні комплекси, коли школа середня і до неї приєднано дошкільний навчально-виховний заклад, знаходяться на районному бюджеті. Це дає можливість виділити, скажем так, більш крупну суму коштів порівняно з тим, що може собі дозволити на утримання матеріально-технічної бази сільська громада. І я думаю, що таку пропозицію слід розглядати доволі серйозно і для садка це могло би стати такою доброю підтримкою".

Дитсадок – це добре, кажуть у районі, так і має бути. Колись. А поки нема грошей, аби дотувати сільські ради, на утриманні яких і перебувають дитсадки, в Шумському районі пішли шляхом створення навчально-виховних комплексів. Тепер у цьому районі чотири дитсадки і дві школи-садки.

Світлана Демчук, заступник голови Шумської райдержадміністрації з гуманітарних питань: "Створення навчально-виховних комплексів – це, звичайно, вихід з цієї ситуації при нехватці бюджетних коштів. В нас є по селах громада каже: "Ми відремонтуєм приміщення, ми все зробим, ви тільки відкрийте". Ми не йдем на це. Чому не йдем? Тому що фактично фінансування дитячих садочків новостворених, тих, які були, воно йде за рахунок загальної суми, яка йде на освіту. Тому ми, я особисто дуже чекаю якого нового закону про дошкільну освіту, де було б чітко прописано фінасування по-іншому".

Створення навчально-виховного комплексу на базі Великодедеркальської загальноосвітньої школи – це означає закриття двох початкових шкіл у сусідніх селах – Мізюринці і Радошівка.

Люба Герасимчук, мешканка с. Мізюринці Шумського району: "Були збори, збиралися люди із-за того, що хочуть закрити в Мізюринцях, в Радошівці початкові школи. Наші діти добираються до школи попутним транспортом і, канєшно, ми проти. Ми проти. Комплекс – це добре, тому що щось буде: ком'ютер буде, ігри, гуртки. Но відправте таку дитину – в 7,17 перший автобус йде, це в 6 годині її треба підняти. І до третьої. Витримає така дитинка чи нє? Писали звернення в район і поки нам дали спокій. А далі будем бачити".

Оксана Піхурко, заступник начальника управління освіти і науки Тернопільської облдержадміністрації: "Так, оптимізація мережі – це тільки за згодою територіальної громади. За наявності місць для працевлаштування вчителів, які працюють в школі, і за наявності умов підвезення організованого, безоплатного дітей до іншого навчального закладу. До 1 першого вересня це питання має бути вирішено".

А поки вирішують з утворенням чи неутворенням навчально-виховного комплексу, у дитсадку Великих Дедеркал триває конкурс.

Світлана Трофимець, завідувач дитячого садка с. Великі Дедеркали Шумського району: "В першу чергу ми беремо тих діток, яких не прийняли минулого року, – вони вже ніби рік на черзі постояли, ну і дивимся, кому є необхідність в першу чергу, чиї батьки працюють".