додому культура “Залу Пінзеля” відкрили в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї

“Залу Пінзеля” відкрили в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї

972

Роботи видатного скульптора ХVIII століття Іоана-Георгія Пінзеля після повернення з виставки у Луврі вже можуть побачити і тернополяни та гості міста. У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї для них відкрили нову експозицію, для чого на другому поверсі відвели ціле приміщення – "Залу Пінзеля". На урочистому відкритті голова облдержадміністрації висловив ідею зібрати у цій залі всі відомі на Тернопільщині твори скульптора.

Під звуки оркестру відвідувачі спершу потрапляють у приміщення, де виставлені роботи учня Пінзеля Антона Осинського та скульптури, що ймовірно, йому належать, а ще – картини, близькі за тематикою до робіт Пінзеля. Далі – власне, зала Пінзеля. Раніше його роботи в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї експонувались серед чималої кількості інших експонатів у розділі "Культура краю 17-го-початок 19 століття". 

Тепер – окрема нова еспозицію, стрічку відкриття якої символічно перерізає влада та меценат, за допомогою якого нова експозиція створена. У нововідкритій "Залі Пінзеля" – стійкий запах щойно висохлої фарби і спекотно від чимало кількості учасників урочистостей. Все це, каже директор музею, поправлять – необхідне обладнання музей має, а без меценатів, стверджують, такої зали у краєзнавчому музеї не було б.

Степан Костюк, директор Тернопільського обласного краєзнавчого музею: "Це, звичайно, вагомо, тому що враховуючи наші статки – ми є бюджетна організація – оскільки немає можливості профінансувати за рахунок держави, то добре, що влада і бізнес знайшли порузуміння і в такий спосіб вклали гроші. Звичайно, ці гроші будуть оприходувані, скажем, людьми, які будуть відвідувати нашу залу – і студентська, і учнівська молодь, і, звичайно, пересічні громадяни, які милуватимуться. Це тільки початок, ми будемо співпрацювати для того, щоби створити належні умови для відвідувачів, щоби створити належні умови для зберігання цих робіт як в плані температури, так в плані вологості".

Аби пропагувати Пінзеля можна було якнайкраще, залу ще дороблятимуть, та вже зараз там можна показувати фільми про нього. Що ще можна зробити, музейники ідеї мають.

Віра Стецько, завідувач відділу Тернопільського обласного краєзнавчого музею, дослідник Пінзеля: "Зал потрібен і далі ми будемо працювати. Зараз ми є в залі, звичайно, що він виглядає більш святково, але би хотілося доповнити його новими матеріалами. Я бачу матеріали – це, зокрема, фрагменти тих іконостасів, вівтарів, де були ці роботи, тому що ми маємо світлини 30-х років, де є роботи і з бучацького костелу, і з Покровської церкви ще в тому середовищі, в якому автори їх показали. Зараз би хотілося, щоб ті світлини ми розмістили в цьому залі".

Голова ж облдержадміністрації під час відкриття "Зали Пінзеля" у Тернопільськомуобласному краєзнавчому музеї висловив ідею зібрати тут твори Пінзеля зі всієї Тернопільщини.

Валентин Хоптян, голова Тернопільської облдержадміністрації: "Є роботи в нашому краї – це в Бучацькому районі. Звичайно, булоб бажано і ми будемо все робити для того, щоб вони могли тут бути представлені, тут, в нашому обласному краєзнавчому музеї. Є ще одна робота в ще одному музеї тут в нас, в Тернополі, я думаю, що ми будем теж вести з ними дружні перемовини з тим, щоби обмінятись якимись іншими, чи картинами – це художній музей в нас називається – правильно? – картини з архівів з цього музею, якими зацікавились, з тим, щоби роботи Пінзеля зібрати тут компактно в нас, в цій залі."