Всеукраїнський фестиваль національної вишивки і костюма "Цвіт вишиванки" вже вшосте збирає гостей у Тернополі. Цього року фестиваль буде присвячений Дню матері і пройде під знаком дитячої вишивки та дитячого костюма. Фестивалити будуть не два дні, як зазвичай, а три: з 10 до 12 травня. У майбутньому День української вишиванки може стати державним святом, його планують поєднати із Днем матері і відзначати щороку у другу неділю травня. З такою ініціативою у Верховній Раді виступлять народні депутати від Тернопільщини.
10 травня, у п'ятницю, на Театральній площі Тернополя розпочнеться шостий Всеукраїнський фестиваль національної вишивки та костюма «Цвіт вишиванки». Протягом трьох днів тернополяни та гості міста зможуть придбати вишиті вироби за нижчими, ніж на ринку, чи в магазинах цінами. Також на усіх, хто відвідає фестиваль чекають майстер-класи та святкові концерти. Щороку географія фесту розширюється, кажуть організатори.
Ігор Натолочний, режисер Всеукраїнського фестивалю національної вишивки та костюма «Цвіт вишиванки»: "В часі фестиваль розширюється, він буде проходити не субота і неділя, тобто 2 дня, а 3 дня – п'ятниця, субота і неділя, 10, 11, 12 травня. Тим більше, що ми мабуть і випередили вже, бо наскільки я знаю, що рік 2013 проголошений роком дитячої творчості. Ну, і власне, наш фестиваль десь перегукується".
Леонід Бицюра, заступник голови Тернопільської міської ради: "Для нас дуже важливо, щоб саме діти, молоде покоління українців переймало споконвічні традиції нашої нації, нашого народу, щоб вони розуміли, що означають візерунки на їхніх сорочках, що це не просто набір певних рядків, чи узору".
В неділю, у третій день свята буде започатковано створення «Рушника фестивалю». На ньому майстри вишиють символи, орнаменти та візерунки кожної з областей України. Та це робота не одного дня, тому вишивати рушник планують кілька років.
Євген Філь, голова правління Тернопільського обласного благодійного фонду «Цвіт вишиванки»: "Посередині рушника буде наша лелека – емблема фестивалю, і з одної сторони буде вишиватися,кожна область буде мати по 35 сантиметрів і 60 ширини, а рушник має 15 метрів. Кожна область має 35 на 60, має вишити свій орнамент і написати буквами. Першою буде Тернопільська область, потім там Львівська, Івано-Франківська, Донецька, навіть гості з Донецька до нас приїжджають. А з другої сторони будуть вишиватися держави, де компактно проживають українці, де є наша діаспора – Канада, Америка, Аргентина, Німеччина, Польща, Словаччина, Хорватія, де є українці".
День української вишиванки незабаром може стати офіційним державним святом, яке відзначатимуть на Всеукраїнському рівні. Датою проведення хочуть зробити другу неділю травня.
Олексій Кайда, народний депутат України: "Напевно, підготуєм законопроект щодо встановлення другої неділі травня як День української вишиванки, для того, щоби це було дійсно в нашому календарі відзначено таке дійсно гарне звернення, яке стосується власне поєднання двох свят – День матері і День української вишиванки, дійсно як 2 крила одного лелеки. Думаю, найближчим часом ми подамо зареєстрований законопроект і будемо лобіювати для того, щоб він був ухвалений".