додому культура В обласному архіві – документальна виставка “Весна народів” про скасування кріпацтва в...

В обласному архіві – документальна виставка “Весна народів” про скасування кріпацтва в Галичині

598

165 років тому в Галичині скасували панщину. Це був закономірний і неминучий процес, стверджують історики. Його називають початком національно-визвольного руху. Початок 1848 року загалом ознаменувався низкою буржуазно-демократичних революцій у Франції, Італії, Німеччині, Австрії. Їх невід'ємною складовою стали визвольні рухи багатьох національно-поневолених народів Східної і Центральної Європи. Звідси і пішла назва революції – "Весна народів". Виставку із такою назвою відкрили в обласному архіві Тернопільської області.

Добра звітка прийшла до галичан на Великдень 1648. До того поневолені і безправні кріпаки виривались з пут. Враховуючи настрої народних мас, уряд монархії Габсбургів змушений був остаточно ліквідувати панщину. З цією метою 16 квітня 1848 р. цісар підписав спеціальний патент, за яким скасування панщини на галицьких землях сталося. Виставка у державному архіві відслідковує із хронологічною послідовністю події тих років у країнах Європи та в Австро-Угорській імперії. Яскраві ілюстрації – книги та періодичні видання тих років.

– Одним із найстаріших видань є збірник законодавчих актів за 1848 рік. Цікавий тим,що саме в ньому був розміщений текст маніфесту від 17 квітня 1848 року про скасування панщини, – розповідає головний спеціаліст архіву Тернопільської обл. Тетяна Маркевич.

Попри недоліки, скасування панщини було визначною подією. Український селянин нарешті ставав господарем на своїй землі, у ньому поступово пробуджувався потяг до громадського та національного життя.

– Це є дата, коли українці заявили про себе в цілому світі, тому що вже з кінця 19 століття починається активна еміграція українців з Галичини за океан: в США, в Канаду, в Аргентину, в Бразилію, тому те, що сталося 165 років тому це є подія, яка сталася в центрі Європи і це подія світового масштабу, – каже директор архіву Тернопільської обл. Юрій Гумен.

 У Тернопільському воєводстві знесення панщини називали "Святом свободи" і відзначали з великим розмахом. Майже у кожному селі зводили пам'ятні знаки – хрести і фігури, влаштовували урочисті демонстрації. Окремий розділ виставки – висвітлення подій тих років у північній частині сучасної Тернопільщини, яка входила до складу Російської імперії і позбулася кріпацтва лише у 1961.

Ознайомитись із матеріалами виставки можна в обласному архіві упродовж місяця.