
Держава все менше звертає увагу на права своїх громадян – таких висновків дійшли представники правозахисних організацій, які підготували доповідь про дотримання прав людини у 2012 році. Працювали над доповіддю близько сорока правозахисних організацій з усіх регіонів України і близько шістдесяти експертів в галузі прав людини.
Доповідь «Права людини в Україні» використовується національними та міжнародними організаціями для оцінки загального стану з правами людини в Україні. Вона випускається щорічно, починаючи з 2004 року.
Олександр Степаненко, голова ГО "Гельсінська ініціатива – ХХІ", член Правління Української Гельсінської спілки з прав людини: "Автори доповіді зійшлися загалом в оцінках. Якщо, скажімо, в період часу 2005 – 2007 роки ми характеризували як таку безсистемність з боку держави в її політиці в сфері прав людини, то десь 2009, 2010, 2011 роки позначились таким відвертим відкатом. Тобто, тут уже не безсистемність, а тут, на нашу думку, влада намагається досить жорстко діяти проти всіх своїх опонентів, які загрожують її пануванню і в економічній , і в політичній сфері".
Серед якскавих прикладів порушення прав людини з боку держави є в першу чергу реформи в освіті та медицині, йшлось на прес-конференції. Проте вплив, який би змусив чиновників звертати увагу на права громадян, все ж є.
Олександр Степаненко, голова ГО "Гельсінська ініціатива – ХХІ", член Правління Української Гельсінської спілки з прав людини: "Дієвим чинником, який, все-таки спонукає владу час від часу робити реверанси в формі начебто дотримання прав людини є побоювання попасти під міжнародну ізоляцію, міжнародні санкції, в тому числі економічні санкції, під осуд міжнародної спільноти. Тобто, на критику своїх громадян, на критику політичної опозиції дедалі менше влада звертає увагу, лише на ті ноти, які лунають переважно з заходу, наших західних сусідів, стратегічних партнерів, до стандартів яких ми б хотіли наближатися".