додому надзвичайне У Тернополі Тернопіль на вул. Пилипа Орлика – будівельний конфлікт

У Тернополі Тернопіль на вул. Пилипа Орлика – будівельний конфлікт

838

7 лютого близько 18 години біля греко-католицького храму святих Володимира і Ольги, що на вулиці Пилипа Орлика у Тернополі, відбулися збори громади, яка не задоволена заполанованим зведенням житлового будинку на території церкви. Влада міста запевняє: спорудження будинку на цій землі цілком законне. Настоятель храму каже, що залучення будівельного інвестора дозволить завершити зведення і самого храму. Мешканці ж прилеглих до території церкви будинків – проти такого рішення.

Храм святих Володимира та Ольги Української греко-католицької церкви на вулиці Пилипа Орлика зводять  із 1999 року. Цьогоріч наприкінці січні частину ялин та беріз, які росли на території храму, вирубали, згодом місце відгородили парканом. Мешканці прилеглих будинків дізналися – тут заплановано зводити житловий багатоквартирний будинок. І це викликало у них відверте незадоволення.

Мешканка будинку на вул. Пилипа Орлика у Тернополі: "Ви собі уявіть, в парку, в парку, так, як це буде виглядати? – Шикарний храм і багатоповерхівка, як це буде виглядати? Це в голові не вкладається".

Мешканка будинку на вул. Пилипа Орлика у Тернополі: "А хто поверне ті насадження, які були, дерева, які садили Маша, Вова, Рапєтова тьотя Марія, тьотя Клава, покійні всі, де ті дерева тепер, де та пам'ять?"

Прилеглі до храму будинки зведені ще у 60-х роках минулого століття, то ж водночас їх мешканці остерігаються, що зведення нової багатоповерхівки може призвести до руйнування їх домівок. Влада Тернополя пояснює : вирубані зелені насадження статусу скверу чи парку не мали. Крім цього, у генплані міста ще за радянських часів тут планувався шістнадцятиповерховий будинок. У 1999 році ця земельна ділянка і державний акт на неї були надані парохії. Зведення тут багатоповерхівки зашкодити прилеглим будинкам не повинно і є цілком законним.

Данило Чепіль, заступник начальника управління містобудування, архітектури та кадастру міськради Тернополя: "Все будується згідно генерального плану в межах державного акту, наданого за дев'яносто дев'ятий рік. Громада, тобто парафія, сама в праві розпоряджатися, сама може будувати дзвіницю, може будувати парафіяльний будинок, як це роблять інші храми по вулиці Злуки, по вулиці Рєпіна, вулиці 15 Квітня чи по вулиці іншій, тобто ніхто нічию територію не забирає, громада рішила, що для забезпечення завершення храму потрібно будувати будинок який буде пізніше відгороджений від церкви, буде функціонувати автономно, а храм зі своїм комплексом споруд і дзвіницею, котра буде в ту сторону, буде функціонувати окремо".

Настоятель храму отець Роман каже: завершити будівництво релігійної споруди за гроші благодійників та пожертви прихожан вкрай важко, тому ще у 2009 році церковна рада проголосувала за залучення будівельного інвестора і впродовж трьох років церква уже виготовила необхідну документацію.

Отець Роман, настоятель храму святих Володимира та Ольги УГКЦ: "На основі цього документа було проведено підготовчі роботи з видалення в тому числі і насаджень під переспективну забудову соціально-громадських приміщень для потреб громади і з надбудовою житлового будинку. Станом на сьогоднішній день проекту немає і макету немає і тому говорити власне про те скільки і що тут буде є недоречним. Тринадцятикупольний храм Володимира і Ольги. Хто його будує? Питання? Господь будує. Через кого? Та завжди Господь посилає людей".

Законність зведення будинку на території храму святих Володимира та Ольги підтвердив і депутат міської ради від цього округу Михайло Окаринський.

Михайло Окаринський, депутат Тернопільської міської ради від виборчого округу №6: "Якщо в генеральному плані і в іншій документації передбачено, що на цій землі можна робити перше, друге, п'яте, десяте і якщо ця громада, ця юридична особа оце перше, друге, п'яте, десяте зібралася робити, то вона має на це юридичні і законні підстави. Люди, які знаходяться за межами цієї ділянки, які в сусідньому будинку, кажуть "ми проти". Значить, є якась законна процедура – подавайте в суд, звертайтеся в інші органи для того, щоб скасовувати якісь рішення".

Едуард Міляновський, мешканець будинку №2 на вул. Пилипа Орлика: "Ніхто ж не каже хто проти чи за. Просто ніхто не вивчав думку. Якщо зараз ми зберемо підписи, проведемо збори з протоколом, з реєстрацією і виявиться, що всі за – розійдемся і на тому закінчиться, які проблеми? Ніхто ж нікого не збирається бити за якусь іншу точку зору".

Голосування громади, яка прийшла на збори, завершилося одноголосним "проти".

Софія, мешканка мікрорайону "Дружба" у Тернополі: "Громада вирішила таким чином, що потрібно створити ініціативний комітет, який би зміг займатися цими питаннями, скажем, від представників будинку №2 і №4 вулиці Орлика, які найбільш активно займають тут позиції і, звичайно ж, подати звернення до Патріарха УГКЦ Святослава Шевчука з проханням, щоби він разом з підписами, які ми зібрали про те, щоб відмінити цю забудову ////// і разом з тим про зняття отця, настоятеля цього храму із його посади".

Зважаючи на таке рішення, будівельний конфлікт на вулиці Пилипа Орлика у Тернополі, очевидно, матиме продовження.