Усім, хто цікавиться історією тернопільського футболу, варто завітати у Державний обласний архів. Там відкрили виставку, приурочену двадцятій річниці проведення першого матчу збірної України та успішному завершенні Чемпіонату Європи з футболу. На виставці представили понад триста експонатів, пов'язаних з футбольним життям Тернопільщини.
Унікальні матеріали з історії тернопільського футболу від часу його зародження до сьогодні мають можливість побачити усі, хто завітає у державний обласний архів. Серед численних експонатів – документи, книги, програмки до матчів, афіші, газетні публікації, унікальні світлини, клубні футболки та багато іншого. Усе це вже побачили перші відвідувачі виставки, які завітали на її відкриття. Серед них – віце-президент Федерації футболу України Володимир Мариновський. На його думку, усе те, що зараз відбувається у тернопільському футболі також заслуговує згодом стати яскравою сторінкою в його історії.
– Ну, багато чого не хватає, багато зроблено і багато не хватає. Я думаю, що при спільному зусиллі влади, громадських організацій, які займаються футболом, Федерації футболу я думаю, що ми зробимо все, щоб футбол на Тернопільщині розвивався краще, щоб якомога більше, тут сьогодні сказали, що мало дітей займаються футболом, то я хочу поправити і сказати, що сьогодні, як ніколи, батьки стільки діток водять на секції, що секції переповнені. І слава Богу, ми це підтримуємо, ми тішимось, тому що буде з кого вибирати, – розказує віце-президент Федерації Футболу України Володимир Мариновський.
На виставці представили експонати з фондів архіву, а також із особистих колекцій історика тернопільського футболу Віталія Поповича та бережанського краєзнавця Миколи Проціва.
– Загалом наша виставка складається з кількох частин, це хронологічно від початку століття, відколи футбол сюди прийшов і тут в нас збережені і судійські звіти, і табличка регіональна тоді ще польського чемпіонату часів Тернопільського воєводства. Вони тоді проводили Чемпіонати за регіональним кущовим принципом. Власне, в нас є дуже велика колекція, яку зібрав співавтор нашої виставки Віталій Попович, – каже директор Державного архіву в Тернопільській області Юрій Гумен.
Окремий розділ виставки – це так званий "золотий" період в історії тернопільського футболу. Це час, коли тернопільська команда "Цукровик", згодом "Авангард", а потім "Будівельник" стали грати в майстрівській лізі – спершу в класі "Б", згодом – у класі "А" і намсамкінець – у другій лізі. Почесне місце на виставці займають експонати тернопільської "Ниви". З унікальних речей можна дізнатись про перші кроки "Ниви", зроблені у Підгайцях, змужніння команди у Бережанах і здобуття слави у Тернополі. Виставка в архіві триватиме до кінця грудня.