Сьогодні, 14 листопада, – Всесвітній день боротьби з діабетом. Його запровадили у 1991 році Міжнародна діабетична федерація і Всесвітня організація охорони здоров'я. На Тернопільщині майже 35 тисяч хворих на цукровий діабет, і це лише офіційна статистика. Чимло людей і не здогадуються, що уже мають цю недугу. Тому під час тижня боротьби з цукровим діабетом, що стартував у Тернопільській міській комунальній лікарні №2 12 листопада, проводитимуть акцію – 16 листопада усі охочі зможуть прийти у поліклініку, що на вулиці Купчинського, 14, і пройти обстеження на діабет та отримати консультацію лікаря.
3422 хворих на цукровий діабет стоять на обліку у Тернопільській міській комунальній лікарні №2, з них 573 регулярно отримують інсулін. Щороку хворих на діабет більшає, кажуть лікарі. Виявити його ранню стадію без діагностики, практично неможливо, адже на початках людину нічого не турбує і ніяких ознак хвороби нема.
– Не завжди на ранніх стадіях хворий може відчути спрагу, сухість в роті, часте сечовипускання, схуднення, зуд шкірних покривів, тому в тому плані ми ретельно обстежуємо осіб з групи ризику. Тобто це ті особи, які мають надлишкову масу тіла, артеріальну гіпертензію, ішемічну хворобу серця, підвищений рівень холестерину, жінки, які страждають полікістозом яєчників, родичі хворих на цукровий діабет, також жінки, в яких були пологи великим плодом – це плід понад 4 кілограми, – пояснює лікар-ендокринолог поліклінічного відділення Тернопільської міської комунальної лікарні №2 Василь Перейма.
Цукровий діабет – це захворювання, основна ознака якого – стійке підвищення рівня глюкози у крові. А викликане воно нестачею або виключенням з обмінних процесів організму гормону інсуліну. Причин виникнення цукрового діабету може бути багато, кажуть медики.
– Нечутливість клітин до інсуліну у зв'язку з надмірною жировою тканиною призводить до того, що десь запас інсуліну вичерпується, і тоді виникає відносний дефіцит інсуліну. Тобто це є надлишкова маса тіла і, відповідно, стресові ситуації, перенесена тяжка вірусна інфекція також може призводити до того, що клітини підшлункової залози руйнуються частково, – розказує Василь Перейма.
За оцінкми Всесвітньої організації охорони здоров'я, близько 200 мільйонів людей у світі хворі на цукровий діабет, а без належного втручання до 2030 року ця кількість може подвоїтися. За офіційною статистикою, в Україні близько 1 мільйона 300 тисяч хворих на діабет.
– Раніше казали, що вагітність і цукровий діабет – це несумісні речі і ще 20 років тому назад не дозволяли жінкам вагітніти. На сьогоднішній день в нас тільки за цей рік народило 5 жінок, хворих на цукровий діабет, ту чи іншу форму цукрового діабету, – каже головний лікар Тернопільської міської комунальної лікарні №2 Василь Кміта.
Дуже важливо виявити діабет на ранній стадії. Саме з цією метою у Тернопільській міській комунальній лікарні №2 проводять акцію. 16 листопада усі охочі матимуть змогу обстежитись на цукровий діабет, жодних документів при цьому пред'являти не потрібно.
Аналіз крові робитимуть із 8:00 у поліклініці №2, що на вулиці Купчинського, 14, у Тернополі. А вже до обіду можна буде отримати результат.
TV-4