Хрещення Господнє — третє і завершальне свято різдвяно-новорічного циклу. Вже завтра чимало охочих тернополян пірнатимуть в ополонку. Як правильно це робити, щоб не зашкодити організму?
Звичай купатися на Водохреще у спеціально прорубаній ополонці з’явився ще в старослов’янські часи. Люди вірять, що в цей день вода в озерах і річках наділяється особливою силою, змиває всі гріхи, дарує здоров’я і силу. Проте перед зануренням варто зрозуміти для чого ви це робити і чи можна вам за станом здоров’я.
– Такий вид загартування, як моржування – це вважається екстремальний вид загартування і займатися ним можуть ті, які впродовж року займались загартуванням. Тобто, людина, перш за все, повинна дати собі відповідь для чого вона це робить: чи це задля хвальби, чи заради того, щоб змити гріхи, чи покращити свій імунітет, – пояснює лікар-методист “Центру здоров’я” Ірина Гринчук.
Лікарі не рекомендують дового перебувати в крижаній воді, якщо ви хочете зробити це вперше і без підготовки. А для того, щоб запобігти переохолодженню, не варто перебувати у воді довше однієї хвилини.
– Якщо це хтось хоче зробити вперше, я б цього не радила, тому що це надзвичайно великий стрес для організму. Справа в тому, що під час занурення в ополонку відбувається переохолодження організму. Спазмуються судини шкіри. І людині здається, що вона ніби нагрівається, але це фактично кров відходить від внутрішніх органів. І якщо довготривало перебувати в холодній воді, це може спричинити переохолодження, – каже Ірина Гринчук.
Ті, хто рішуче налаштовані, повинні памятати основні правила безпеки. Зокрема, перед зануренням потрібно завчасно добре поїсти, зробити кілька фізичних вправ, щоб розігрітися.
– По-перше, це треба гаряче харчування, щоб це не було натще. По-друге, якщо ми роздіваємся вже, то роздіватися треба знизу, а одягатися після моржування зверху. І перед тим, як зануритися в ополонку, потрібно зробити підготовку: якісь вправи фізичні, спочатку руки, ноги помити холодною водою. А заздалегідь все-таки треба займатися загартуванням вдома. Найкраще – це контрастні ванни, – каже Ірина Гринчук.
Особливо обережними повинні бути люди з хронічними та серцево-судинними захворюваннями. В жодному разі не вживайте алкогольних напоїв, адже це призводить до швидкої втрати тепла.