додому благоустрій За 10 років у коледжі Збаража з’явилася тепла вода, завдяки сонячній енергії...

За 10 років у коледжі Збаража з’явилася тепла вода, завдяки сонячній енергії тепла

1356

Завдяки сонячній енергії тепла вода з’явилася у “Тернопільському професійному коледжі з посиленою військовою підготовкою”, що в Збаражі. До цього у гуртожитку та їдальні навчального закладу постійної гарячої води не було близько десяти років. Виправити ситуацію допоміг проект “Школа доброї енергії”, який реалізували завдяки підтримці Міністерства закордонних справ Польщі в рамках програми “Польська допомога”.

Двадцять сонячних колекторів тепер допомагають забезпечувати теплою водою гуртожиток та їдальню “Тернопільського професійного коледжа з посиленою військовою підготовкою” у Збаражі. Сонячна енергія нагріває воду у відповідній цистерні, якщо ж сонця бракує, то до підігріву долучається спалення газу у центральній системі опалення. Таке поєднання дозволяє економити навчальному закладу і газ і електроенергію. А головне – вирішило десятирічну проблему із гарячою водою.

-Більше десяти років студенти не мали гарячої води фактично, тут був тільки один бойлер на 60 літрів, ну це для декількох дівчат було води щоб ввечері там прийняти душ, навіть не душ прийняти, а просто вмитись. Фактично діти вмивались холодною водою. Зараз замонтовано 15 колекторів, з ранку і до ночі діти мають постійно гарячу воду і так само ми поставили колектори на кухні, тому що тоже там посуду мити – люди гріли воду, носили для того, щоб мити тарілки, зараз фактично ця проблема знята.  

Загалом планують щомісячно економити до 1000 кіловат електроенергії. Енрегозберігаючі технології у коледжі запровадили реалізовуючи проект “Школа доброї енергії”, який підтримало Міністерство закордонних справ Польщі в рамках програми “Польська допомога”.

-Україна – один із наших найперспективніших і найкращих партнерів. Наша співпраця зі Збаражем є яскравим прикладом того, як та співпраця розвивається, а також яскравий приклад сучасного підходу до раціонального використання енергії, приклад, який варто запозичити іншим.

-Це конкретний крок, який на багато нас відмежовує від політичних і історичних складових, бо цей крок дає нам можливість будувати наше спільне майбутнє. Хотів би відзначити, що це достатньо цікавий проект, я дякую ініціаторам проекту, це Асоціації міст Тернопільщини, яка долучилась до підготовки цього проекту, тому що Тернопільщина, це одна з небагатьох  областей, котрі попали під програму польської допомоги. І ми відзначаєм в цьому участь Міністерства закордонних справ Республіки Польща.

Проект реалізовували починаючи із травня 2017 року.

-Вартість проекту близько двох мільйонів гривень і що важливо – це перший проект в Україні, який реалізований на закладах профтехосвіти взагалі. І маєм надію, що Польське міністерство підтримає нас з ідеєю продовження такого проекту і поширення його на інші навчальні заклади профтехосвіти в Україні.

-А наше завдання з боку держави – ще максимально допомогти і в плані створення відповідних умов і ми готові в цьому напрямку забезпечити співфінансування і покращення умов для служби. Зокрема, в частині заміни вікон, дверей і утеплення фасадів даного приміщення.