Виставка 163, присвячена Голодомору, відкрилась у Тернополі. 163 – це середня кількість зернин у п’яти колосках. Саме репресивний радянський закон про “П’ять колосків” 1932 року був невід’ємною частиною штучного голоду в Україні. Нині ж він породив ідею створення виставок, аби пам’ятати історичну правду. Автор виставки “163” Ростислав Бортник, аби показати масштаби тієї трагедії, використав 8 тонн зерна.
Виставка 163 – у Арт-галереї, що на вулиці гетьмана Сагайдачного. Експонати – купи зерна різного розміру. Автор – пояснює, вони символізують співвідношення українців та інших національностей у різні роки і періоди. Також, щоб сповна відчути глобальність трагедії Голодомору, ці купи знаходяться на такій відстані одна від одної, що з будь-якої сторони залу видно їх всіх .
– Пшениця – це живий продукт. Пшениця також дає урожай. З однієї зернини проростає колосок, в якому приблизно від 35 до 45 зернин. Люди теж дають життя. В одній сім’ї – 2-3 дитини. Також я згадував, що Блаженніший Святослав говорив, що зерно має особливу силу. Якщо воно навіть і загинуло, його посадити- воно може прорости, – розповідає автор виставки, митець Ростислав Бортник.
Майже два мільйони зернин, а це – 8 тон – Ростислав використав у своїй виставці. Автор розповідає, пшениця не пропаде адже кінцевим результатом проекту 163 має стати засівання цієї пшениці у різних куточках України. Каже, у Тернополі це може бути клумба на Театральному майдані міста. Для цього під час заходу учасникам роздали мішечки із зерном.
– Моя ідея була в тому, щоб його засіяти. Проте засіяти не за містами, а в містах. В кожному місті України чи населеному пункті. В тих квітниках, клумбах де б ми не могли собі цього представити. Ми би кожного дня стикалися з цим, кожного дня бачили це. Ми б думали про це, – говорить Ростислав Бортник.
Голодомор в Україні – стосується кожного українця, тому про це не варто забувати, переконаний автор. Розповідає, ідея створити виставку, присвячену цій темі, у нього народилась дорогою з Австрії. Виходець із Бережан, Ростислав зараз живе і працює у Відні, він побачив українські поля і згадав закон про “П’ять колосків”, створений 7 серпня 1932 року. Зробивши деякі розрахунки, зрозумів, що середня кількість зернин у п’яти колосках 163. Так і з’явилась назва.
– Я був на виставці в Києві. Я бачив як сприймають люди в Києві, як вмлівали. Виставка дуже важка, дуже важка. Те, що передана одна із найбільших трагедій українського народу найбільшим багатством України – зерном… Я закінчив прикладну математику і ті цифри, що сьогодні будуть звучати – це жорстоко, – каже заступник директора з наукової роботи Бережанського краєзнавчого музею Микола Проців.
Виставка 163 пройшла у Києві в Національному музеї “Меморіал жертв Голодомору”, ще протягом місяця триватиме у Тернополі. Після того відправиться у Полтаву та у місто Кропивницький.