На Тернопільщині тривають жнива. Досі сонячні дні дозволяли зібрати вирощене вчасно. Борщівський, Бучацький, Гусятинський, Заліщицький та Тернопільський райони – лідери за темпами проведення жнивної кампанії в області. Тут обмолочено від 25% до 45% посівних площ. Середня урожайність ранніх зернових по області 47,5 ц/га, тоді як минулого року – 45,5 ц/га. У ряді районів завершують збирати озимий ячмінь та горох. Наша знімальна група побувала на полях господарства “Добрий самарянин”, що на Збаражчині.
На полях підприємства «Добрий самарянин» повним ходом ідуть жнива, завершений збір озимого ячменю і починається підготовка зерна до майбутнього посіву. У кабіні одного з комбайнів – директор підприємства.
Керівник агропідприємства Володимир Кравець зазначає: “Ну, це моя любима справа – на комбайні працювати. Я не бачу в цьому нічого поганого. Це навпаки краще розумієш поля, рослини, як вона дозріває, чого нема врожайності. Я думаю, що це нормально”.
Про вирощене і зібране розповідає заступник директора сільгосппідприємства Микола Катеринюк:
– Площа для збирання – озимий ячмінь. Тут працює 3 потужних класи. Врожайність 90 ц з одного га. Робота іде злагоджено. Достигле збіжжя виграє на сонці, його слухняними покосами підбирає жатка. У кабіні комбайнера чисто, працює кондиціонер і грає музика. Увесь процес – під контролем. Бачите, камера стоїть на вигрузній, комбайнер бачить, куди він сипе, тут стоїть GPS-пілот. Може поставити на автопілот і комбайном нічого не робити. Зразу і врожайність і вологість є. 14 %. трошки вологість є.
– А як є вологість, тоді що?
– Досушуємо, вологості не дочікуємо. Є ризик граду, вітру, може вибити. Запорукою доброго врожаю є багато факторів: і якісне насіння, і випробувані міндобрива, і погода.
Володимир Кравець розповідає: “Погода вплинула в добру сторону, тому що з весни проходили дощі і є непогані врожаї зараз. Яких врожаїв очікуєте? Пшениці очікуємо 8-9 тонн. Усе вирощене дбайливо зберігають, по-господарськи зачищають площі для майбутніх врожаїв”.
Заступник директора сільгосппідприємства Микола Катеринюк каже:
– У нас іде все в комплексі. Слідом за комбайном іде заготівля соломи. Ми її продаєм. Вони її там вирощують гриби і на інші потреби. Після того іде зачистка площ. Іде підготовка до посіву озимого ріпаку.
Механізатори кажуть: у селі робота є. Хто хоче заробити – тільки варто не лінуватися. У господарствах тепер сучасна техніка, агрономи знаються на нових технологіях і прибутки є. Та все ж не без проблем. Проблеми є. Це – дороги. Машини не пускають, бо важкі. Але, якщо повернути, що колись їздили малі машини, то тут має стояти 100 машин. Треба робити дороги, щоб це було зручно для всіх.
Більше про жнива на Збаражчині дивіться у програмі Галини Мацейків “Сільський календар” уже незабаром на каналі TV-4.