додому здоров'я Пересипання й недосипання: два шляхи до передчасної смерті

Пересипання й недосипання: два шляхи до передчасної смерті

1104

sleepВважається, що кожен з нас має спати по вісім годин на добу. Але занадто довгий, так само як і занадто короткий сон, може призвести до передчасної смерті, стверджують вчені. Будь-яке відхилення від золотої середини збільшує ризик захворювань і навіть смерті. Чому ж це так небезпечно, і чи слід нам усім негайно відмовитися від можливості “відіспатися” у вихідний день?
Скільки годин сну потрібно для того, щоб організм повністю відновив сили? Більшість людей відповість, що вісім годин. Проте нещодавно проведені медичні дослідження показали, що це занадто багато, і занадто довгий сон може викликати проблеми зі здоров’ям.
Журналісти програми ВВС “Більше чи менше” вирішили розібратися, чи дійсно користь традиційних восьми годин сну є міфом?

Вісім годин сну – забагато?

Доктор Грег Джейкобс працює в Центрі порушень сну на Медичному факультеті університету Массачусетса. За його словами, за останнє десятиліття дослідження показали, що 8 годин щоденного (вірніше, нічного) сну можуть вам зашкодити.

“Всього було проведено 34 різних дослідження, – розповідає Грег Джейкобс. – Лікарі відстежували моделі поведінки і стан здоров’я більше двох мільйонів людей. Виявилося, що залежність між тривалістю сну і тривалістю життя можна зобразити у вигляді букви “U”.
“Найнижча смертність спостерігається в самій нижній частині дуги” U “, і ця точка відповідає семи годинам щоденного сну. Як тільки ви починаєте віддалятися від ідеалу як у бік більш тривалого сну, так і у бік недосипання, ризик ранньої смерті починає зростати. Причому ризик у любителів поспати збільшується швидше, ніж у тих, хто спить менше норми”.
Отже, якщо вірити доктору Джейкобсу, ідеалом є семигодинний сон. Спите менше – і у вас є реальний шанс померти раніше; спите більше – і шанс передчасного переходу до іншого світу стає ще вищим.

Schlaflos mit Uhr in der Nacht. Frau kann nicht schlafen. Неточна наука
Точно підрахувати, скільки ж ми спимо, досить складно: а якщо задрімав у транспорті?
Однак інший фахівець з проблем сну, професор серцево-судинної медицини Франко Капуччіо з Ворікського університету в Британії, радить не панікувати. Все, що знаходиться в проміжку між шістьма і вісьмома годинами, з його точки зору, є нормою. Хоча б тому, що абсолютно точно виміряти тривалість сну видається вкрай проблематичним.
“У вивченні сну, – каже він, – ми схильні покладатися на власні оцінки людей. А вони, в більшості своїй, не в змозі з точністю до хвилини сказати, як довго вони проспали”.
Мало того, що опитування громадської думки рідко є хорошим джерелом даних для наукового аналізу, але, як виявилося, ми всі схильні перебільшувати, скільки ж ми проспали.
Пересипання небезпечніше недосипання, кажуть вчені
Тому, запевняє професор Капуччіо, якщо ви, як і три чверті населення Сполученого Королівства, спите від шести до восьми годин на добу, то турбуватися вам зовсім немає про що.
Чим небезпечні пересипання з недосипанням?
Будь-яка людина, яка спить або менше шести-восьми годин, або більше, ризикує отримати такі проблеми зі здоров’ям, як підвищений кров’яний тиск, цукровий діабет і серцево-судинні захворювання.
“Якщо ви спите довше восьми годин або менше шести, то ризик заробити будь-яку з перерахованих вище хвороб різко зростає. А це, в свою чергу, веде до ранньої смерті”, – каже Франко Капуччіо.
Але наскільки великий цей ризик? Вчені виявили, що серед тих, хто хронічно недосипав, смертність виявилася на 12% вище, ніж у золотої середини тих, хто спав по шість-вісім годин.

287Золоте число сім
Так скільки ж ми повинні спати? Незважаючи на те, що в більшості випадків на наші власні відчуття покладатися складно, Грег Джейкобс вважає, що ідеал обчислити можна.
Якщо ви любите повалятися в ліжку, то, швидше за все, з вами все гаразд
“Кожну весну Національна організація сну в США опитує кілька тисяч дорослих людей. З’ясувалася досить цікава закономірність: більшість з них стверджують, що в середньому сплять по сім годин на добу, що, до речі, відповідає середній тривалості сну і в усьому світі”.
Доктор Джейкобс вважає, що, цілком можливо, ці самі 7 годин є природним циклом для здорового мозку.
Після семигодинного сну більшість дорослих стверджують, що відчувають себе відпочившими і бадьорими, і лише 5% скаржаться на сонливість і втому.
Однак якщо ви за природою любите поніжитися під ковдрою, після чого відчуваєте себе просто чудово, то, швидше за все, вам нічого не загрожує. Адже поки що ще ніхто з точністю не довів, що схильність повалятися в ліжку веде до передчасної смерті.

Джерело: ВВС Україна