Рак – одна із основних причин смертності у світі і щороку забирає понад півтора мільйона життів, проте це хвороба не смертельна, запевняють лікарі, якщо знати про методи профілактики, а також діагностувати її вчасно.
Пані Анастасія лікується в Тернопільському обласному онкодиспансері. Пройшла обстеження і на початку тижня жінці зробили операцію, яка пройшла успішно. Каже, дякуючи Богу і лікарям зараз вже і говорить, і ходить. Пані Анастасія з власного досвіду заявляє, похід у лікарню відкладати не варто.
– Всі бояться, і я боюся, але біда тисне і мусиш йти. Хай йдуть, може Бог порятує. Я завжди кажу, що лікар не Бог, я Бог дасть так і буде. Але я от бачу, що і говорю і все добре та й так, – каже АНАСТАСІЯ, пацієнтка Тернопільського обласного онкодиспансеру.
Слова своєї пацієнтки підвтверджує і завідувач відділення: чим раніше люди будуть звертатися по допомогу, тим більше шансів у них на одужання.
– Рак – це не є вирок. Основне – це діагностувати рак на перших стадіях. Хочу побажати людям здоров’я, миру і звертатися якнайшвидше в онкодиспансер, щоб можна було хворобу попередити і на 1-2 стадіях вона є виліковна, – вважає АНДРІЙ КАМІНСЬКИЙ, завідувач другого хірургічного відділення Тернопільського обласного онкодиспансеру.
Три складових лікування онкології – це хірургія, променева і хіміотерапія. У Тернопільському обласному онкодиспансері кажуть, завдяки новому обладнанню допомогу пацієнти отримують на європейському рівні. Спочатку для обстеження проводять комп’ютерну томографію, де визначають контур вогнища хвороби, яку потрібно опромінити. Далі отриману інформацію передають на апарат для променевої терапії. З допомогою спеціальних технологій з’явилася можливість точного, прицільного опромінення пухлини.
– Звичайно, завдяки цій новій апаратурі, комп’ютерному томографу, скануючій системі і власне новому апарату змогли досягти основного завдання, яке стоїть перед променевими терапевтами. Це дати максимальну дозу опромінення в патологічне вогнище і зменшити опромінення здорових тканин та оточуючих органів, – розповідає ОКСАНА ОЛЕКСІЙ, завідувач радіологічного відділення Тернопільського обласного онкодиспансеру.
Щороку кількість хворих на рак зростає, констатує головний лікар Тернопільського онкодиспансеру і ця тенденція вже багато років, на жаль, не змінна. Щоб заохотити мешканців області навідатися в лікарню роблять чимало. Зовсім недавно запрацювало оновлене поліклінічне відділення. Мешканці області зможуть консультуватися з лікарями у значно зручніших і комфортніших умовах. Три роки тривала реконструкція і добудова третього поверху відділення. Оновили і саме приміщення лікарні. Для пацієнтів обладнали нові санузли, а завдяки підтримці благодійників із-закордону вдалося замінити половину ліжок на нові і функціональні. Вчасно діагностувати захворювання і запобігти страшним наслідкам – це найголовніше, що мають зрозуміти люди, кажуть в онкодиспансері. Наразі ж ситуація невтішна. Лише 20% пацієнтів, за словами лікарів, звертаються на ранніх стадіях хвороби. Тому медики наполягають на обов’язкових медоглядах, хоча б один раз у рік. Усе необхідне обладнання в лікарні є.
– В нас є достатня кількість обладнання і лабораторних методів обстеження, проте звичайно, що треба покращувати нашу базу, бо життя йде в перед і на сьогднішній день вже є зовсім інші методи лікування раку і точніші методи діагностики. В цьому плані ми, звичайно, відстаємо і від Європи і в загальному від всього світу. На даний момент для того, щоб запідозрити і поставити діагноз на ранніх стадіях, то для цього доступні усі методики, – каже ЛЕОНІД ШКРОБОТ, головний лікар Тернопільського обласного онкодиспансеру.
Майже половині ракових захворювань можна було б запобігти, якби люди дотримувались здорової поведінки, кажуть фахівці. Нерідко причиною онкохзахворювань стають шкідливі звички, відсутність руху, нездорова їжа, надмірне перебування на сонці та екологія.