Жертвами лихоманки Ебола у світі вже стало близько 5 тисяч людей. Про це повідомляє Всесвітня організація охорони здоров’я. Ще більше десяти тисяч інфіковані небезпечним вірусом. Найбільше загиблих від лихоманки у країнах Африки, зокрема, Ліберії, Гвінеї та Сьєрра-Леоне. Також смертельні випадки захворювання були зафіксовані в Іспанії, США та Малі. Чи готова Тернопільщина до можливої появи випадків захворювання на вірус Ебола ми запитали в департаменті охорони здоров’я.
Вірус Ебола для людства не новий. Вперше спалахи гарячки Ебола було зареєстровано у 1976 році у сільських місцевостях на півдні Судану та півночі Заїру. В 2014 році зафіксована найтяжча за весь період спостережень за цією хворобою епідемія в Західній Африці. Вірус агресивний, у більшості випадків хворий помирає. Ефективних ліків чи вакцини від лихоманки Ебола поки що не існує. Тому зараз головне завдання українських епідеміологів не пропустити людей навіть з підозрою на хворобу на територію України. На Тернопільщині навчаються студенти, які приїхали з країн, де триває епідемія.
– Період заразності, інкубаційний період складає до 21 дня. Існує реальна загроза заносу даної інфекції на територію нашої області. В тому плані ми співпрацюємо з керівниками університетів. Основна маса студентів, які мали прибути, то вони вже прибули. Очікується ще незначна кількість прибуття студентів, – розповідає директор департаменту охорони здоров’я Тернопільської ОДА Володимир Курило.
Виявити Еболу у Тернополі не можна. Зібраний матеріал лікарі направляють у Київ. За студентами, які приїжджають з країн Західної Африки і навчаються у наших вишах, організовують постійне спостереження. Жодного випадку на території нашої області не виявлено. Перші симптоми Ебола такі ж, як і в більшості інфекційних захворювань.
– Це підвищення температури тіла до 38, 39 і вище. Це прояви інтоксикації, це головні болі, болі в м’язах, суглобах, кістках. На другий день з’являються такі симптоми, як виражені болі в животі, може бути пронос. В подальшому з’являється сухий кашель, болі в грудній клітці, і висипка, яка починається зі шкіри голови і спускається нижче по тулубу, – пояснює терапевт департаменту охорони здоров’я Тернопільської ОДА Лариса Матюк.
Медики на Тернопільщині проводять спеціальні тренування: як поводитись у випадку виявлення лихоманки Ебола, як транспортувати хворого. Аби протидіяти хворобі, а при потребі зустріти її у всеозбоєнні медикам області окрім навичок потрібні належні технічні засоби, кажуть у департаменті охорони здоров’я.
– Винесення питання на засідання комісії техногенної та екологічної безпеки з метою виділення коштів. Визначаємо перелік необхідних речей, вартість їхню. Скільки треба грошей? Це ми зараз опрацьовуємо, але тих речей треба багато. При доставці екстренною допомогою, то потрібен захист лікарів, санітарна обробка транспорту, знезаражнення стічних вод та інші моменти, які сьогодні потребують певного ресурсу, – каже Володимир курило.